ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 21:15

"Prekaz Katliamı" 15. yıl dönümünde unutulmadı


Sırp asker ve polislerinin, 5-7 Mart 1998'de Kosova'nın orta kesimlerindeki Prekaz köyünde, aralarında Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) kurucularından Adem Yaşari'nin de aralarında bulunduğu 52 kişiyi öldürdüğü katliamın 15. yıl dönümünde Kosova ve Arnavutluk'ta anma töreni düzenlendi.

Kosova'daki anma etkinliklerinin merkezi başkent Priştine'deki Kosova Güvenlik Gücü Kışlası oldu. Halka açık düzenlenen anma etkinliklerine, Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga ve Başbakan Haşim Taçi de katıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Yahyaga, Kosova için yaptıklarından dolayı Yaşari ailesine teşekkür ederek, onların Kosova halkı tarafından her zaman hatırlanacağını ve saygıyla anılacağını söyledi.

Prekaz köyünde yaşananların ve Yaşari ailesine mensup 38 kişinin şehit edilmesinin dünyayı harekete geçirdiğini kaydeden Yahyaga, "Bu ailenin katledilmesi dünyayı burada yaşananlara müdahale etmeye zorladı" ifadelerini kullandı.

Kosova Başbakanı Haşim Taçi de Adem Yaşari gibi yüce bir insanla omuz omuza mücadele ettikleri için kendilerini "onurlu ve gururlu" hissettiklerini belirtti.
    
"Yaşari, özgürlük savaşının simgesidir"
    
Arnavutluk'un bağımsızlığının 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında başkent Tiran'da dikilen "Adem Yaşari" anıtının önünde de anma töreni düzenledi.

Törene katılan Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa burada yaptığı konuşmada, Kosova'nın özgürlüğünün simge isimlerinden olan Yaşari'nin özgürlük savaşının simgesi olduğunu söyledi.

Kosova'nın bağımsızlığının temelinde ölümsüz komutan Adem Yaşari'nin fedakarlığının yattığını belirten Berişa, bu vesileyle bir kez daha Arnavutluk'un ve Kosova'nın bağımsızlığını kutladığını kaydetti.
    
Prekaz'da neler yaşandı
    
Kosova'da Sırp ve Arnavut kuvvetleri arasında savaşın devam ettiği dönemde ülkenin orta kesimlerindeki Prekaz köyünde içerisinde Adem Yaşari ve ailesinin bulunduğu ev, binin üzerinde olduğu kaydedilen ve ağır silahlara sahip Sırp asker ve polisleri tarafından kuşatılmıştı. 5-7 Mart 1998'de yaşanan katliamda aralarında çocuk ve kadınlarında bulunduğu 38'i Yaşari ailesine mensup 52 kişi hayatını kaybetti.

Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) kurucularından olan Adem Yaşari de bu saldırılar sonucu 7 Mart 1998'de hayatını kaybetti. Ülkenin bağımsızlığının sebol isimlerinden olan Adem Yaşari'nin ismi bir süre önce Kosova'nın başkenti Priştine'deki uluslararası havaalanına da verildi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER