ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 15:07

PPR yöntemiyle sağlığına kavuştu

PPR yöntemiyle sağlığına kavuştu


Samsun’da yaşayan ve her iki dizindeki şiddetli ağrılar nedeni ile yürüyemez duruma gelen Hatice Ömür (57) yeni bir yöntem olan Plazma Rich Platelet (PPR) yöntemiyle sağlığına kavuştu.

Bacaklarındaki şikâyetlerin her geçen gün artması neticesinde Omür’ün Samsun Özel Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’ne başvurduğunu belirten hastanede görevli Uzm. Dr. Cengizhan Doğan, yapılan tetkiklerde, hastanın her iki dizinde hareket kısıtlılığı, eklem bölgelerinde harabiyet, ödem, kondramalazi ve menisküs tespit edildiğini söyledi. Hastanın, kilolu olmasının da etkisi ile günlük işlerini yapamaz olduğunu kaydeden Doğa, tedaviden daha iyi sonuç alınabilmesi için hastanın öncelikle zayıflama programına alındığını söyledi. Hastaya 3 hafta boyunca fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulandığını kaydeden Dr.Cengizhan Doğan, buradaki amaçlarının eklem hareketini tekrar sağlamak, diz etrafındaki kas ve bağ gruplarını kuvvetlendirerek stabilizasyon sağladıklarını vurguladı.

Tedavide başarının sağlanmasındaki en önemli etkenin PPR yönteminin uygulanması olduğunu kaydeden Doğan, “PPR yönteminin kısaca tanımı ise şöyle: Hastanın kanında bulunan az miktardaki 'platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma'nın (PPR) alınıp işleme tabi tutulduktan sonra yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla verilmesi. Son yıllarda yeni tedavi yöntemlerinden biri olan eklem içi PPR her iki diz ekleme uygulandı. Hasta beşinci haftada kontrole çağrıldığında eklem hareket açıklığının ilk gelişine göre yüzde 60 arttığı, ödemin dağıldığı, ağrı kesici ilaç kullanmamasına rağmen ağrısının azaldığı tespit edildi. Hastaya ev egzersizleri programına devam etmesi önerildi, 3 ay sonra kontrole çağırıldı.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER