ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 20:03

Posedion metan hidratları araştıracak

Posedion metan hidratları araştıracak


Bremen Üniversitesi Deniz Bilimleri Araştırma Merkezi’ne (MARUM) ait Poseidon Araştırma Gemisi, Doğu Akdeniz’de geleceğin enerji kaynağı olarak görülen metan hidratlara yönelik dört hafta sürecek araştırma öncesi İzmir Limanı’na demirledi. Geminin İzmir’e gelişi nedeniyle Alman Federal Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Margit Haberle, gemide bulunan bilim adamlarını ve mürettebatı ziyaret ederek yapılacak çalışma hakkında bilgi aldı. Poseidon’un İzmir’e gelerek demir atmasından dolayı mutlu olduğunu belirten Haberle, "Buradan Akdeniz’de araştırma yolculuğuna çıkacaklar. 2014 Türk Alman Bilimsel Yılının başlangıcını da bu gemiden yapmış olacağız." dedi.

Denizin bin 600 ile 2 bin metre arası derinliğinde çalışmalar yapacak olan Alman araştırma gemisi, geleceğin enerji kaynağı olarak görülen metan hidrat buluntusu tespit edilen çamur volkanlarının ayrıntılı haritalarının çıkarılması için verilerin elde edilmesini sağlayacak. Gemide 11 Alman ile 2 Türk bilim adamı yer alacak. Araştırma gezisinin Başkanı Prof. Dr. Gerhard Bohrmann, amaçlarının çamur volkanları ve deniz suyundaki metan hidrat gazlarının araştırılması olduğunu belirtti. Japonların üretimine yönelik teknoloji geliştirdikten sonra metan hidratların önemi daha da arttığını ifade eden Bohrmann, "Türkiye bu konuda çok şanlı, büyük miktarlarda metan hidrada sahip. Akdeniz sularında deniz dibi sıcaklığı 14 derece, bu sıcaklıkta çamur volkanları arasında gaz hidratlarının olduğu tek yer. Doğu Akdeniz’de sadece Türkiye’nin sınırlarındaki bir alanda mevcut." dedi.

Metan hidradlara yönelik araştırması yaklaşık 1 milyon avro değerindeki MARUM-SEAL isimli 5 bin metre derinliğe kadar dalabilen 5,5 metre uzunluğunda torpido şeklinde araçla yapacakları bilgisini veren Bohrmann, "Suya daldıktan sonra maksimum 20 saat boyunca bağımsız olarak çalışabilmektedir. Araç kendine ait navigasyon sistemleri, çeşitli sensörler ve kontrol bilgisayarı tarafından yönetilmektedir. Dibe birkaç metre kala önceden programlanmış bir moda geçip ses dalgaları ölçümü ve sonar cihazı vasıtasıyla yaklaşarak deniz dibini inceden inceye araştırmaktadır. Ses dalgalarıyla vasıtasıyla şimdiye dek görülmemiş doğrulukta deniz dibi haritalarının oluşturulmasını sağlayan bir dalış aracına sahibiz." dedi.

PROF. ÇİFTÇİ: METAN HİDRAT GELECEĞİN ENERJİ KAYNAĞI

Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü Prof. Dr. Günay Çiftçi, araştırma gemisinin geleceğin enerjisi olarak görülen buz kristalleri şeklinde bulunan metan hidratları ve bulunduğu bölgedeki canlıları araştıracağını belirtti. Metan hidratların önemini anlatan Prof. Dr. Çiftçi, "Ülkelerin bu konuda yoğun çalışmaları var. Kendisi geleceğin enerji kaynadığı olabilir. Üretim için Japonların araştırması var. Katı halde 1 metreküp haldeki gaz hidrattan gaz haline geçtiği zaman 164 metreküp gaz elde ediliyor. Sıkıştırılmış gaz diyebiliriz. İlk 1974 yılında Sovyet bilim adamları Karadeniz’de elde edilmiş. Doğu Akdeniz’de bizim kıta sahanlığımızda örneklenmiş durumda. Bu çalışmanın amacı oranın biyolojik haritalanmasıdır. Bunu gördüğünüz zaman size hidrokarbon hakkında bilgi verebilir. Derinlerde petrol ve doğalgaz olduğuna dair bilgi verebilir." şeklinde bilgi verdi.

Metan hidradın çıkarılmasının zor olduğunu da kaydeden Çiftçi, kaynak olarak petrol ve doğalgazın 50 katı, tüm karbon yataklarının iki katı rezerve sahip olduğu şeklinde tahminlerin olduğunu söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER