ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Aralık 2012 Pazartesi 19:02

POMEM'de eğitim öğretim yılı başladı


Karabük Merkeze bağlı Akören köyü sınırları içinde yer alan Karabük Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM)'nin 2012-2013 eğitim öğretim yılı açılışı, düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Karabük Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nde düzenlenen törene; Vali Yardımcısı Abidin Ünsal, Garnizon Komutanı J. Kıd. Albay Samit Tokmak, Karabük Milletvekili Osman Kahveci, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, İl Emniyet Müdürü Oktay Keskin, İl Özel İdare Genel Sekreteri Hakan Eski, davetliler ve polis adayları katıldı.

Törende bir konuşma yapan POMEM Müdürü Orhan Karademir, birinci eğitim- öğretim dönemini 149 öğrenciyle yarım dönemlik olarak tamamlayıp mezun verdiklerini belirtti. Karademir, “Bu dönem, 4 yıllık üniversite mezunu yaklaşık 480 öğrenci ile eğitim dönemimizi başlatıyoruz. Öğrencilerimiz, bir aylık hazırlık dönemini başarıyla tamamlamış ve okulumuzda eğitim görmeye hak kazanmışlardır. Bugün başlayan eğitim faaliyetimiz 31 Mayıs’ta mezuniyetle son bulacaktır. Atandıkları kadroda bir aylık bir staj döneminden sonra polis memuru olarak tekrar okulumuza tekamül eğitimi için dönecekler ve 24 Temmuz’da ise okulumuzdan tamamen ayrılacaklar. Polis, ceza adalet sisteminin bir parçası olmasının yanı sıra, demokratikleşme yolunda toplumsal güveni artırması, şiddeti azaltması, yolsuzluk ve örgütlü suçları önlemesiyle oluşan istikrar ortamına paralel gelişen sosyal ve ekonomik kalkınmalara katkı sağlayacak bir görevi de yerine getirmektedir. Kaliteli bir eğitim ve nitelikli insan kaynağı bu görevin hakkıyla yapılmasının ön şartıdır. Polis okulları olarak amacımız; polis adaylarını Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı demokratik ve laik cumhuriyetimizi korumaya kararlı, vatan, millet ve insan sevgisiyle dolu, sorumluluk şuuruna sahip, karşılaşılan sorun ve olayları insan hak ve hürriyetleri ile hukuk devleti ilkelerine uygun olarak çözümleyebilen, evrensel değerleri özümseyen, milli kültür ve toplumsal değerlere saygılı mesleki etik değerlere bağlı, yüksek karakterli, mesleki terbiye ve disiplin anlayışını, birlikte iş görme alışkanlığını kazanmış, bilgi çağının polisleri olarak yetiştirmek ve mesleğe hazırlamaktır.” dedi.

Polis adayı öğrencileri temsilen bir konuşma yapan Semih Kalkan ise kendilerinin her zaman başarının peşinde koştuklarını ifade etti. Kalkan, şöyle dedi: “Aslında biz, başarmanın peşinden koşmuştuk yıllarca ve koştuğumuz yollarda da başarı hiçbir zaman kaçmadı bizden ve şimdi Karabük’te yeni bir yoldayız. Bizlere, başarıldığında bambaşka duygular tattıracak yeni bir hedefin peşindeyiz. Yolun sonunda hedefe vardığımızda göğsümüzde ay-yıldızımızı taşıyacak olmanın gururunu şimdiden hissediyor ve o günün gelişini heyecanla bekliyoruz. O gün bu yolda yürümeye başladığımızda her adımımız adaletin ilk adımı olacak. Haksızlığın, arsızlığın sesi bastırılacak, adaletin güneşi doğmaya başlayacak ve güneş doğarken biz, adaletin ve Türk milletinin hizmetkarları ayakta oldukça bu güneş hiç batmayacak, göğsümüzdeki ay-yıldız hep ışıldayacak.”

Karabük Milletvekili Osman Kahveci de “Karabük dendiği zaman akla demir çelik sektörü geliyordu, buna ikinci bir şey eklendi ve parlayan yıldız haline geldi. Karabük eğitim alanında ilkleri yaşıyor. Bununla ne kadar övünsek az. POMEM’de Karabük’ün eğitim camiasına yeni bir çeşitlilik katıyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Törende ayrıca, okulun açılmasında emeği geçenlere POMEM Müdürü Orhan Kardemir tarafından birer plaket verildi. Okula katkı ve desteklerini esirgemeyen Karabük Valisi İzzettin Küçük adına plaketi teslim alan Vali Yardımcısı Abidin Ünsal ise yaptığı konuşmada, “Öncelikle Sayın Valimiz İzzettin Küçük’ün selam ve başarı dileklerini sizlere iletmek istiyorum. İnsanlar birlikte yaşama iradesini gösterdiğinden beri güvenlik ihtiyacı doğmuştur, belki de tam tersi güvenlik ihtiyacı insanları bir arada yaşamaya zorlamıştır. O günden beri toplumların ekonomik ve sosyal gelişmelerinin en temeli, adalet ve güvenlik olgusu olmuştur. Güvenlik olmasa ne ekonomik gelişme, ne sosyal barış, ne de toplumsal huzur olur. Dolayısıyla sizlerin görevleri bu derece kutsal ve önemlidir.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER