ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 11:34

Polisten "uygulamalı" dolandırıcılık uyarısı


Tokat'ta senaryo gereği hayvan pazarından yanıltıcı bilgiler vererek yabancı parayla kurban alan polisler, hayvan sahibini dolandırıcılara karşı daha dikkatli olması konusunda uyardı.
Belediye Mezbahanesi'nde kurulan hayvan pazarını gezen Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, senaryo gereği yabancı parayla kurban satın aldı.
Gazetecilerin, küçükbaş hayvan satışı yapan Seyit Gümüş ile röportaj yaptığı sırada alıcı olarak gelen bir sivil polis, kurbanlık almak için pazarlık yaptı. Parası çıkışmayan polis, besiciye, 20 Kırgızistan Somu'nun Japon Yeni olduğunu söyleyerek, 100 lira karşılığında vermek istedi. Gümüş'ü ikna eden polis, küçükbaş hayvanı 650 liraya alarak uzaklaştı. Bu arada ekipteki diğer polisler, alıcı rolündeki polisi yakalayarak Gümüş'ün yanına getirdi.
Ekipler, Gümüş'e bunun bir senaryo olduğunu anlatarak, sahte para ve yabancı paralara karşı uyarılarda bulundu.
Gümüş, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir daha kesinlikle yabancı para almayacaklarını belirterek, "Türk parası olarak alacağız" dedi. Gümüş, Tokat Emniyet Müdürlüğünün bu çalışmasını memnuniyetle karşıladıklarını ve bilinçlendirici olduğunu söyledi.
Polisin hayvan pazarında dağıttığı broşürlerde, şu uyarılar yer alıyor:
"'Hayvanları araca yükle, parasını bankadan çekip getireyim' diyenlere inanmayınız. 'Çek veya senet vereyim' diyenlere karşı dikkatli olunuz. Değeri düşük yabancı paralar avroya benziyor, paralara dikkatli bakınız. Büyükbaş hayvanların küpelerini not ediniz. Küçükbaş hayvanları silinmeyecek bir boya ile işaretleyiniz. Paraları tekrar sayarak alınız."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER