ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 15:44

Polisten sahte para uyarısı


Kurban pazarları, sahte paraların piyasaya sürüldüğü yerlerin başında geliyor. Kayseri'de polis, dolandırıcılığın önüne geçmek maksadıyla besicileri ve vatandaşları uygulamalı olarak uyardı. Uygulamada bir besicinin kaparo olarak verilen parayı kontrol etmeden cebine koyması dikkat çekti.

    Kayseri Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Mali Büro ekipleri, Mimarsinan Kurban Pazarı’nda stant kurdu. Polis, pazar yerinde sahte parayla ilgili broşür ve döküman dağıttı. Mali Büro Amiri Komiser Yardımcısı Ercan Karaisa, burada besicilere ve vatandaşlara uygulamalı olarak sahte parayı anlattı. Para üzerindeki güvenlik önlemlerini aktaran Karaisa, sahte paraların özellikle kurban pazarlarında kullanılmaya çalışıldığına dikkat çekti.

    Besicileri 3-5 yıllık emeklerinin heba olmaması için dikkatli olmaya davet eden Karaisa, şüpheli durumlarda ‘Polis imdat 155’e ihbarda bulunmaları ve kendilerinden yardım istemeleri gerektiğin söyledi. Karaisa, "Pazar esnafımızı bilinçlendirmek maksadıyla özellikle sahte para konusunda bilgilendirme toplantıları yapıyoruz. Ayrıca broşür ve doküman yaparak vatandaşın daha duyarlı hale gelmesini sağlıyoruz. Sonuçta vatandaşımızın 2-3 yıllık emeğini kalpazanlara kaptırmasını istemiyoruz. Vatandaş para alırken çok dikkat etmiyor. Kurban pazarları da, sahte paranın yoğun girip çıktığı yerlerin başında geliyor.” diye konuştu. Polis daha sonra uygulamalı olarak kimliğini açık etmeden bir besici ile hayvan pazarlığına girdi. Anlaşma sağlanan pazarlık sonunda besicinin kaparo olarak aldığı parayı kontrol etmeden cebine koyması dikkat çekti.

    Sahte para bilgilendirme uygulamasının çok iyi olduğunu ifade eden besiciler de, daha önce para alırken kontrol etmeden ceplerine koyduklarını ancak bundan sonra daha dikkatli olacaklarını söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER