ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 12:43

Polisten PKK'ya büyük darbe: 6 gözaltı

Polisten PKKya büyük darbe: 6 gözaltı

Diyarbakır'da terör örgütü üst yapılanması KCK'ya yönelik düzenlenen operasyonda sözde Türkiye sorumlusu yakalandı.


Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Emniyet Müdürlüğü’nün terör örgütü KCK/PKK’ya yönelik olarak gerçekleştirdiği operasyonla ülke genelinde toplumsal olayların talimatını veren öz savunma birliği Türkiye sorumlusu C.A. ile 6 kişinin yakaladığını açıkladı. Vali Toprak, C.A.'nın Kandil'le direkt temas halinde olduğunu, terör örgütünün şehirlerdeki bombalı saldırıları ve olayları düzenleyerek talimatını veren şahıs olduğunu dile getirdi.

PKK/KCK terör örgütü başta Diyarbakır olmak üzere Türkiye’nin çeşitli yerlerinde sokak eylemleri düzenledi. Yaşanan olaylar sonrasında sokaklar savaş alanına döndü. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü fiziki ve istihbari çalışmalar sonrasında bölücü terör örgütüne bağlı öz savunma birlikleri Türkiye sorumlusu C.A.’yı Diyarbakır’ın Sur bölgesindeki bir evde yakaladı.

HER ŞEYİN ALTINDAN O ÇIKIYORDU

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, PKK’nın kırsal alanda yaptığı başarısız saldırı girişimlerini telafi ederek, kitleye moral kazandırmak ve bölge halkı üzerinden oluşturmaya çalıştığı korkuya dayalı ‘itaat’ kültürünü devam ettirmek amacıyla son dönemde metropol illerde kitlesel eylemler düzenlediğini söyledi. Vali Toprak, bu bağlamda şehir merkezinde sansasyonel eylem yapma ve kitsel eylemleri organize etmek amacıyla PKK/KCK terör örgütünün üst yöneticilerinin öz savunma birlikleri adı altında bir kanat oluşturduklarını anlattı.

Vali Toprak, öz savunma birlikleri içerisinde faaliyet gösteren şahıslar tarafından organize edilen gençlerin kullanılması ile şehirlerde kaos ortamlarının oluşturulmaya çalışıldığını belirtti.

Vali Toprak, şöyle konuştu: “Öz savunma birlikleri içerisinde faaliyet gösteren şahıslar tarafından organize edilen genç kitleler, bölücü terör örgütü tarafından önem atfedilen günlerde yapılan eylem ve etkinlikler esnasında sonrasında şehir merkezlerinde bir kaos ortamı oluşturabilmek adına iş yerlerine saldırı, yağmalama işyeri sahiplerinin tehdit edilerek kepenek kapattırılması, okullarda eğitimi boykot edilmesi ve güvenlik güçlerine yönelik sansasyonel saldırı tarzında eylemler gerçekleştirmektedirler.”

Toprak, öz savunma birliklerinin talimatı ile 12–17 Kasım tarihleri arasında 11 ortaöğretim kurumunda ve Dicle Üniversitesi'nde dersleri boykot ettirme, 3 eğitim kurumuna saldırı, 21 iş yerine saldırı, 1 i DEDAŞ’a, 1’i vatandaşa ait aracın yakılması eylemlerinin gerçekleştirildiğini söyledi.

Türkiye genelinde özelikle İstanbul, Hakkâri, Mersin, İzmir ve Diyarbakır olmak üzere özellikle terör örgütünün çocukların istismar edilmesine yönelik ciddi çalışmaları olduğunu ifade eden Toprak, “Çocukların yapmış oldukları fiillerinden ceza almadıklarını bildiklerinden ötürü çocukları kullanıyorlar. Çocuklara harçlık adı altında para vererek şehirlerde olay yaptırılıyor.” şeklinde konuştu.

Vali Toprak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ayrıca ülke genelinde çok sayıda lastik yakma, yol kesme molotof kokteyli, basit el yapımı patlayıcı madde atma, güvenlik güçlerine yönelik taşlı, havai fişekli saldırı gibi birçok eylem meydana gelmiş, bahse konu eylemlere katıldıkları tespit edilen 100’ü çocuk olmak üzere 152 şüpheli şahıs gözaltına alınmış, 15 şüpheli sevk edildikleri adli makamlarca tutuklanmış, 100’ü çocuk şahıs olmak üzere 128 şahıs serbest bırakılmış 9 şüpheli ise halen gözaltında bulunmaktadır.”
 

KANDİL İLE İRTİBAT İÇİNDEYMİŞ

16 Kasım’da tarihinde yapılan operasyonla Türkiye genelinde lastik yakma, molotof ve el yapımı bombaların atılması, kepenklerin kapattırılması, iş yerlerinin yağmalanması gibi olayları gerçekleşmesi talimatını veren öz savunma birlikleri Türkiye sorumlusunun yakalandığını açıklayan Toprak, “Türkiye genelinde bu gibi faaliyetleri gerçekleştiren ve direkt Kandil'den ilgili sorumlulardan almış oldukları talimatları Türkiye genelinde gençlik yapılanmaları ve çocukları harekete geçirerek işlettiren kişiler ÖSB ile ilgili Türkiye sorumlusunun da içinde bulunduğu teröristler yakalandı.

16 Kasım’da yapılan operasyonla Türkiye genelinde eylemleri organize ettikleri bilinen terör örgütünün Kandil’de bulunan kamplarında sabotaj, suikast, silahlı ve bombalı saldırı eğitimi alarak ülkemizde gelen ve ülkemizdeki çocuklar ve gençler üzerinden sokakları harekete geçirerek hem bir takım olayları yönlendiren hem de şehirleri karıştıran öz savunma birlikleri Türkiye sorumlusu C.A., ile 6 öz savunma birliği terör örgütü mensubu 9 milimetre çapında kullanıma hazır silah ve bol miktarda örgütsel dokümanla birlikte yakalandı.” diye konuştu.

Toprak, bu operasyonla birlikte öz savunma birliği yapılanmasına ağır bir darbe vurulduğunu kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER