ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 12:49

Polislerin "inci kefali" nöbeti


Muradiye Emniyet Müdürlüğü ekipleri, üreme döneminde avlanması yasaklanan Van Gölü'nün tek sakini inci kefali için gece gündüz nöbet tutuyor.
     Türkiye'nin en büyük gölünde yaşayan tek balık türü olan inci kefalinin, üreme dönemi olan 15 Nisan-15 Temmuz tarihlerinde akarsulara başlattığı göç devam ediyor.
     Balıkların üreme dönemini sorunsuz geçirmesi ve kaçak avlanan balıkçıların hedefi haline gelmemesi amacıyla 15 Nisan'da başlatılan avlanma yasağı da Van Valiliği koordinasyonunda İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülüyor.
     İnci kefalinin üremek için göç ettiği tatlı su kaynaklarından biri olan Bendimahi Çayı üzerinde önlem alan Muradiye Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kaçak avlanma yapan balıkçılara göz açtırmıyor.
     Balıkçıların özellikle gece saatlerinde kaçak avlanma yaptığını belirleyen polisler, Bendimahi Çayı'nın Van Gölü'ne döküldüğü yerde nöbet tutarak, kurulan tuzakları tek tek yok ediyor.
     Balık tutmak için oluşturulan bentleri yıkıp inci kefalinin göçüne yardımcı olan polisler, taşların arasına sıkışan bazı balıkları da elleriyle bulundukları yerden çıkarıp yolculuğuna devam etmesini sağlıyor.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER