ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 13:20

Polisin organları 4 ilde 6 kişiye umut olacak


Şanlıurfa'da intihar girişimi sonrası kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 26 yaşındaki polis memuru Yakup Özkök'ün organları 4 ilde 6 kişiye nakledilecek.
Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü Doku ve Organ Nakli Bölge Koordinasyon Merkezinden alınan bilgiye göre, görev yaptığı kentte 5 gün önce sebebi henüz tespit edilemeyen bir nedenle beylik tabancasıyla intihar girişiminde bulunan ve kafasına isabet eden mermi ile ağır yaralanarak kaldırıldığı Balıklıgöl Devlet Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen 6 yıllık polis memuru Özkök'ün organlarının bağışlanması için yetkililer ailesi ile temasa geçti.
Ailesinin rıza göstermesi üzerine Diyarbakır Doku ve Organ Nakli Bölge Koordinasyon Merkezine bilgi verildi. Merkez tarafından da durumun Sağlık Bakanlığına bildirilmesi üzerine İstanbul, Ankara ve Malatya'dan gelen ekipler tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonla kalp, akciğer, iki böbrek, karaciğer ve pankreas alındı.
Sağlık Bakanlığı Ulusal Koordinasyon Merkezince yapılan değerlendirme sonucu bağışlanan kalp ve akciğer hava yolu ile Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesine, pankreas hava yolu ile Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesine, iki böbrek kara yolu ile Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine, karaciğer de kara yolu ile Malatya'ya gönderildi.
Üniversite hastanesine getirilen iki böbreğin nakli için organ bağışı bekleyen hastalara tetkik yapılmaya başlandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER