ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 17:46

Polisden karanfilli emniyet kemeri uyarısı

Polisden karanfilli emniyet kemeri uyarısı


Kayseri polisi sürücülere emniyet kemeri kullanma alışkanlıklarını artırmaya yönelik yaptığı çalışmada karanfilli uyarıda bulundu.

    Kayseri Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, şehir merkezindeki trafik uygulamasında vatandaşları emniyet kemeri kullanmaları konusunda uyardı. Aydın, emniyet kemerinin neden kullanılması gerektiğini ve önemini anlattı.

    Kısa mesafelerde emniyet kemeri kullanmanın da gerekliliğine vurgu yapan Aydın, şu bilgileri verdi: “Emniyet kemeri kullanımının en çok gerektiren aslında kısa mesafelerdir. Çünkü ölümlü trafik kazalarının yüzde 80′i sürücülerin evlerine 30-35 kilometre uzakta ve saatte 55-60 kilometre hızın altında iken gerçekleşiyor. Ayrıca kazalardaki ölümlerin yüzde 35′ i şehir içinde ve büyük olasılıkla günlük güzergahlar üzerinde meydana geliyor. Emniyet kemeri kullanılmıyorsa 30 kilometre hızla çarpıldığında bile ağır yaralanma riski çok fazla olmaktadır. Araştırmalara göre emniyet kemeri takmamış yaralıların yüzde 70′ inin, 50 kilometreden daha düşük bir hızda yol alırken yaralandığını, 50 kilometre hızdaki bir çarpmanın, 4’üncü kattan düşmeyle eşdeğer olduğunu ortaya koymaktadır. Bizde emniyet kemerinin önemini vurgulamak için kemerini takan sürücülerimize karanfil verdik. Takmayan sürücülerimizi de yine uyardık ve karanfil verdik. Bilgilendirme yaptık.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER