ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2014 Cumartesi 13:59

Polis yolcuları uçaktan zorla indirdi

Polis yolcuları uçaktan zorla indirdi

Amsterdam’dan Konya’ya hareket eden uçak, hava şartları nedeniyle Kayseri’ye iniş yaptı.


Uçaktaki bazı yolcular uçaktan inmeyerek kendilerinin hava yoluyla Konya’ya götürülmesini istedi.

Yapılan ikna görüşmeleri sonuçsuz kalınca polis ile özel güvenlik bazı yolcuları savcılık talimatıyla uçaktan zorla indirdi. Savcılık tarafından yolcuların ifadeleri alındı.

Kayseri Emniyet Müdürlüğü, Erkilet Havalimanı'nda yaşanan gerginlikle ilgili olarak açıklama yaptı. Açıklamada 4 Ocak 2014 günü saat 02.20 sıralarında Corendon Firmasına ait Amsterdam- Kayseri- Konya seferini yapan yolcu uçağının Kayseri Erkilet Havalimanı'na iniş yaptığı belirtildi. Uçak seferinin, Kayseri Havalimanına indikten sonra Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) yetkililerinden uçağın kalkıştan hemen sonra Konya Havalimanı'ndaki hava şartları nedeniyle uçuş parkurunun Amsterdam- Kayseri- Amsterdam olarak değiştirildiği, bu sebepten dolayı da seferin Kayseri’de sonlandırıldığı dile getirildi.

Emniyet yetkilileri, iptal sonrasında yaşananlarla ilgili şu açıklamada bulundu: “Seferin sonlandırılması akabinde Konya’ya gidecek 29 yolcudan 8 yolcu inmiş, ancak geriye kalan 20 yetişkin 1 bebek toplam 21 yolcu kendilerinin Konya’ya uçakla götürülmesi talebi ile uçaktan inmemişlerdir.

Yolcularla yer hizmetleri yetkililerinin yaptığı görüşmeler neticesinde bir sonuç alınamamıştır. Yine şirket yetkililerinin yolcuları otobüs ile Konya iline taşıma teklifleri de kabul görmemiştir.

Bu görüşmeler saat 03.30’a kadar sürdürülmüştür. Konudan netice alınamaması sebebiyle Havalimanı Kriz Merkezi üyelerinin mutabakatı ile konunun Sivil Havacılık Güvenlik Kuralları gereği uçak işgali olduğu değerlendirilerek ayrıca havalimanında bekleyen 154 Amsterdam yolcusunun mağdur edilmemesi amacıyla konu Havalimanı Emniyet Müdürlüğü görevlileri tarafından Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı'na iletilmiş, 'yolcuların ikna yoluyla tahliye edilmesi, mümkün olmaması durumunda ise usulüne uygun müdahale edilerek tahliyenin gerçekleştirilmesi' talimatı alınmıştır.”

Bizzat Kayseri İl Emniyet Müdürü ve DHMİ Havalimanı Müdürü tarafından son ana kadar ikna çalışmaları sürdürüldüğünün dile getirildiği açıklamada, yapılan müdahalenin nasıl olduğu şöyle açıklandı: “Yolculardan bazılarının agresif tavırları sebebiyle görüşme kilitlenmiştir. Yolcuları ikna çalışmalarının sonuç vermemesi neticesinde Cumhuriyet Savcısının talimatı ile saat.07.25 sıralarında yolcuların usulüne uygun olarak bayan- erkek İl Emniyet Müdürlüğü personeli ve özel güvenlik elemanlarınca uçaktan tahliyesi sağlanmıştır. Uçaktan tahliye edilen toplam 21 yolcu, Cumhuriyet Savcısı'nın talimatı ile ifadeleri alınmak üzere adli birimlere sevk edilmiştir. Belirtilen yolcuların adli işlemleri tamamlandıktan sonra havayolu şirketi tarafından Konya’ya gönderilmeleri sağlanacaktır. Ayrıca uçak pilotları tarafından tutanak tanzim edilmiş, Corendon havayolu şirketi yetkilileri de uçağı terk etmeyen yolculardan şikayetçi olmuştur.”
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER