ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ağustos 2013 Cuma 21:40

Polis, Yıldırım Beyazıd'ın türbesinin sanduka örtüsünü çalanların peşinde

Polis, Yıldırım Beyazıdın türbesinin sanduka örtüsünü çalanların peşinde


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın ziyareti sırasında kamuoyuna yansıyan Yıldırım Bayezid'in türbesindeki tarihi sanduka örtüsünün çalınmasıyla ilgili Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturma sürüyor. Bursa Emniyet Müdürlüğü, 1863'te Sultan Abdülaziz döneminde türbe tamiratından sonra onarılan kadife, deri ve simden yapılan tarihi sanduka örtüsünün kim ya da kimler tarafından çalındığını belirlemek için titiz bir çalışma yürütüyor.

        Süleyman Çelebi tarafından yaptırılan Sultan Yıldırım Beyazıt Türbesi'nin sanduka örtüsü yaklaşık bir buçuk ay önce henüz kimliği tespit edilemeyen kişi ya da kişiler tarafından çalınmıştı.

        Türbede güvenlik kamerası olmaması polis ekiplerinin işini güçleştirse de ekipler, türbe civarındaki tüm delilleri incelemeye aldı. Sultan Abdülaziz dönemindeki tamiratın ardından yaptırılan sanduka örtüsünün 3 metre uzunlukta ve 225 santimetre genişlikte olduğu belirtildi. Yeşil kadife kumaş üzerindeki nakışların deri üzerine sarma gümüş sim ile işlenen sanduka örtüsünün baş kısmında Hz. Muhammed’e (sav) ait Hadis-i Şerif yazılıydı. Kenarlarında geometrik motifli bordürün de yer aldığı sandukanın tarihi eser kaçakçıları tarafından çalınmış olma ihtimali de değerlendiriliyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER