ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 14:06

"Polis uykusuz, evine gidemiyor"


 Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Remzi Fındıklı, polise yönelik eleştirilerle ilgili, "Bizim de belki eksiklerimiz, hatalarımız olabilir ama biz bunları gördükçe, bu yanlışları hataları olabildiğince düzeltmeye çalışıyoruz. Yeter ki diyaloğumuz, yeter ki halkla ilişkilerimiz kaynaşmamız sağlansın" dedi.
Fındıklı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gezi Parkı eylemleri ile ilgili polise yönelik eleştirilerde haksızlık yapıldığını söyledi. Fındıklı, "Toplumda barış, huzur sağlanırsa bundan sadece polis değil, toplum kazanır. Güvenlik, kamu düzeni toplumun olmazsa olmazı. İnsanlar belli bir süre özgürlüklerinin kısıtlanmasına katlanabilirler ama kaosa kargaşaya asla katlanamazlar" ifadelerini kullandı.
- "Bizim de belki eksiklerimiz, hatalarımız olabilir"
Fındıklı, polise insan haklarını, insanlığa güvenlik-özgürlük dengesi içerisinde yaklaşmayı, incitmemeyi, yaralamamayı, mecbur kalmadıkça asla zor kullanmamayı öğretmeye çalıştıklarını vurgulayarak, "Bizim de belki eksiklerimiz, hatalarımız olabilir ama biz bunları gördükçe bu yanlışları hataları olabildiğince düzeltmeye çalışıyoruz. Yeter ki diyaloğumuz, yeter ki halkla ilişkilerimiz kaynaşmamız sağlansın" ifadesini kullandı.
"İdeal bir polis nasıl olacak?" sorusunun cevabının zamanla ve eğitimle ortaya çıkacağını vurgulayan Fındıklı, şöyle konuştu:
"Biz polisin daha iyi olabilmesi için ideal bir polis ortaya koyabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Olaylardan da önemli ölçüde ders almaya, nerede yanlış yaptık bunu görüntülerle inceleyip, izleyip "ha bak burada yanlış yapmışız" diyerek, bir daha aynı şeyleri tekrar etmemeye çalışıyoruz. Polis eğitimi, polisin bilgisini, becerisini ve görgüsünü artırmayı, özgürlük güvenlik dengesi içinde kötülükleri, iyilik ve güzellikle yok edebilmenin yol ve yöntemlerini öğretmeyi amaçlayan bir mesleki eğitimdir."
- Polis uykusuz, evine gidemiyor
"Polisin üzerine bu kadar gelinmesi doğru değil, biraz da haksızlık olduğunu düşünüyorum" diyen Fındıklı şunları kaydetti:
"Polis toplumun aynası, göstergesi, vitrini. Toplum neyse polis de odur. Polis de hata yapabilir, nihayetinde polis de bir insandır. Bu durumun haddinden fazla abartılarak, polisin yıpratılmaması gerekir. Onlar da bizim çocuklarımız, onlar da bizim güvenliğimiz için hizmet ediyor. Polislik, gerçekten çok ağır, çok zor bir meslek. Son olaylarda, polis 5 günden beri uykusuz, evine gidemiyor, yemeğini yiyemiyor, tabii ihtiyaçlarını gidermekte zorluk çekiyor. Bu şartlarda toplum güvenliğini ve huzurunu sağlamak için elinden geleni yapıyor. Polise bu kadar aşırı yüklenmek, bu kadar suçlamak, adeta onları bir günah keçisi haline getirmek son derece yanlış. Nihayet bu polisler bu toplumun çocuğu, bu toplumun insanı ve bu topluma hizmet etmek için var."
- "Başımız sıkıştığında ilk gittiğimiz kişi polis oluyor"
Polislik mesleğinin risk mesleği ve aynı zamanda yaşama ve yaşatma mesleği olduğunu aktaran Fındıklı, "Başkalarını yaşatabilmek için polis gerektiğinde hayatını da feda edebilmektedir" dedi.
Polis dişini tırnağına, gecesini gündüzüne katarak toplumun güvenliği için her türlü fedakarlığı yaptığını dile getiren Fındıklı, "Eğer polisten daha fazla iyi hizmet bekliyorsak, polisi hep suçlayıcı değil biraz da destekleyici, biraz iltifat etmemiz, sahip çıkmamız gerekir. Nihayet başımız sıkıştığında ilk gittiğimiz kişi polis oluyor. Polis bu kadar fedakarlık yaparken, polisin üzerine bu kadar gidilmesi, cephe alınması bence son derece yanlış. Polis bizim özümüz, aslımız, kendimizdir. Bizler polisimize sahip çıkalım ki, polisimiz de bize sahip çıkabilsin ve koruyabilsin" diye konuştu.


 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER