ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2014 Salı 03:01

Polis müdürüne tokata forslu tavır

Polis müdürüne tokata forslu tavır

BDP ile HDP'nin eş başkanlık uygulaması, siyasi partiler yasasında yer almadığı için ilginç bir protokol sorununa neden oldu


HDP kongresinde, bu partinin genel başkanlığına hukuken Sebahat Tuncel seçildi. Ancak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'ne genel başkan olarak Ertuğrul Kürkçü'yü davet etti. Cumhurbaşkanlığı protokolünün; Sebahat Tuncel yerine, Kürkçü'ye resmi genel başkan olarak kabul programında yer vermesi dikkat çekti.

HDP'ye Köşk daveti

HDP eş başkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü bugün saat 11.00'de Çankaya Köşkü'ne çıkacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu yasa teklifinin neden olduğu gerilimin ardından geçen hafta Meclis'te grubu bulunan üç siyasi partinin genel başkanlarına görüşme davetinde bulunmuştu. Gül; geçen hafta pazartesi günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüşmüştü. HDP ise milletvekili üyeleri olmasına rağmen Meclis'te grubu bulunmadığı için davet edilmemişti. Gül, bugün HDP ile de görüşecek. Görüşmenin ana gündem maddesini HSYK düzenlemesi oluşturacak.

Cumhurbaşkanlığı'nın 21 Ocak salı günü tarihli program duyurusunda görüşmeyle ilgili olarak, "Halkların Demokratik Partisi Genel Başkanı Sayın Ertuğrul Kürkçü ve İstanbul Milletvekili Sayın Sebahat Tuncel" ifadesi yer aldı.
Oysa; Halkların Demokratik Partisi'nin kongresinde, HDP Eş başkanlıklarına İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ile Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü aday gösterilirken; Siyasi Partiler Yasası’nda ‘eş başkanlık’ sistemi olmadığı için Sebahat Tuncel, listede ‘Genel Başkan’ olarak yer aldı. Fiilen eş başkan olan Kürkçü ise resmi listede PM üyesi olarak yer aldı. Oysa, Çankaya Köşkü'nün programında Kürkçü resmi olarak genel başkan olarak gösterildi. Bu durumun, bir protokol hatası mı yoksa bir tavır mı olduğu konusu merak uyandırdı.

Tokat atmıştı

Sabahat Tuncel hakkında, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 8 yıl 9 ay hapis cezası Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından onanmıştı. Silopi'de 21 Mart 2011 günü yürümek isteyen BDP'liler ile tartışan Şırnak Güvenlik Şube Müdürü Murat Çetiner'e, BDP İstanbul Milletvekili olan Sebahat Tuncel, tokat atmıştı. Çetiner, Silopi Asliye Hukuk Mahkemesi'ne açtığı davada Tuncel'den yasal faizi ile birlikte 36 bin 720 lira tazminat kazanmıştı.

MİLLİYET
 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER