ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 11:21

Polis kaçıran teröriste ağırlaştırılmış müebbet


 Van'ın Çatak ilçesinde görevli polis memurunu 7 Eylül 2011'de kaçırdıktan yaklaşık iki ay sonra eylem için geldiği Van'da yakalanan Irak uyruklu teröriste ağırlaştırılmış müebbet ile 70 yıl 11 ay 20 gün hapis ve 211 bin lira para cezası verildi.
    
Çatak'ta, 7 Eylül 2011'de görevli polis memuru Nadir Özgen'i kaçıran ve 23 Ekim'de kentte meydana gelen depremin ardından eylem yapmak üzere geldiği Van'da güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan ''Doğan'' kod adlı Irak uyruklu Muhammed Hüseyin Hasan hakkında, ''Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, terör örgütü faaliyeti kapsamında kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, nitelikli yağma, kamu malına zarar verme, izinsiz patlayıcı madde ve ruhsatsız silah bulundurma'' suçlarından dava açıldı.
    
Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 4. ve son duruşmasında, mahkeme heyeti, bir dönem terör örgütü elebaşlarından Murat Karayılan'ın da korumalığını yapan terörist Hasan'ı, ağırlaştırılmış müebbet, 70 yıl 11 ay 20 gün hapis ve 211 bin lira para cezasına çarptırdı.
    
Hasan, ifadesinde, bir yılı aşkın süredir terör örgütü mensupları tarafından kaçırılan polis memuru Nadir Özgen'i, ilçe merkezindeki örgüt yandaşlarının verdiği bilgiler doğrultusunda hedef aldıklarını belirterek, Özgen'i ilçe merkezindeki bir bakkal dükkanında zor kullanarak kaçırdıklarını söyledi.
    
Polis memuru Özgen'i, Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü kamplarına götürmek için farklı örgüt mensuplarına teslim ettiklerini anlatan Hasan, polis memurunun sağ olduğunu ve örgütün Irak'ın kuzeyindeki kamplarında bulunduğunu öne sürdü.
    
Hasan, 13 Temmuz 2011 tarihinde Çatak İlçe Emniyet Amirliği'ne düzenlenen silahlı saldırının emrini kendisinin verdiğini ve saldırıda görev aldığını bildirerek, eylem günü durdurdukları bir aracın sürücüsünü rehin alarak İlçe Emniyet Amirliği'ne saldırıyı gerçekleştirdiklerini de itiraf etti.
    
Deprem sonrası eylem
    
Saldırının ardından aracı terk ederek Kato Dağı bölgesinde gizlendiklerini kaydeden Hasan, Van'daki depremden sonra oluşan güvenlik zafiyetini fırsat bilerek 1 Kasım 2011'de de kent merkezinde eylem yapma kararı aldıklarını bildirdi.
    
Hasan, eylemde bulunmak üzere ''Amed'' kod adlı Muhammed Ersen ve ''Gıvara'' kod adlı Özkan Şahin isimli teröristlerle kente giriş yaptıkları sırada, polisin düzenlediği operasyonla yakalandıklarını ve eylemlerinin başarısızlıkla sonuçlandığını ifade etti.
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER