ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 13:23

Polis, hırsızların yöntemini uygulamalı halka anlattı

Polis, hırsızların yöntemini uygulamalı halka anlattı


Kayseri Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, hırsızların yöntemleri uygulamalı olarak halka anlattı. Cumhuriyet Meydanı’nda örnek çelik kapı ve pencere sistemleri üzerinde tornavida ve kriko ile nasıl açıldığını polisler uygulamalı olarak gösterdi.

    Yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde hırsızlık olaylarının artığına dikkat çeken polis, özellikle tatile giden, yaz ağlarında daha çok etkinliklere katılan, bağ evine giderek 3 aylık süreçte şehir merkezindeki evinde bulunmayanlar hırsızların adresi olduğuna dikkat çekti. Polis, meydana kurduğu standartları gezen vatandaşlara hırsızların kullandıkları yöntemleri göstererek anlatıyor. Eline torna vida alan polis, hırsızların hangi tür kapı ve pencereleri tercih ettiğini, bu kapı ve pencereleri kolayca açtıklarını gösterdi. Vatandaşlar hırsızların uyguladıkları yöntemlerle ilgili neler yapabilecekleri konusunda polise sorular sordu.

    Polis, özellikle çelik kapıların kolayca açılmasında ihmallerin bulunduğuna dikkat çekti. Evden ayrılırken, 'çabuk dönerim' düşüncesiyle kilit sisteminin kullanılmaması hırsızların işini kolaylaştırıyor. Hırsızlar kilitlenmeyen kapıyı kredi kartı ve buna benzer kartlarla kolayca açabiliyor. Çelik kapı takılırken, kasa içindeki boşlukların köpükle doldurulması hırsızların işine yarıyor. Kasa arasına kriko kuran hırsızlar, kasaları kolayca ittiriyor ve kapı kilini kendisini boşlayarak açılıyor. Bu nedenle kasa içlerinin köpükle değil betonla doldurulmuş olması çok önemli.

    Polis, pencere sistemlerinde klasik kilit sistemlerinin tornavida ile açıldığına işaret ediyor. Bunun için kilit sisteminin pencere seçilirken dikkat edilmesi isteniyor. Bazı pencerelerde çocuklar için kurulan emniyetlerin olduğuna işaret ediliyor. Yüksek katlarda oturan ailelerin, çocuklarının kolayca pencereyi açmaması için bu kilit sistemini kullanmasını istiyor. Polisler birçok kapının kolaylıkla hırsızlar tarafından açılabileceğini ve bu nedenle özellikleri fazla olan kapıların tercihi kadar kapının montesinde kullanılan malzeme ve özelliklerin dikkat edilmesi gerektiğine işaret etti.

    Bazen kapı ve pencere sistemlerinin özellikleri de hırsızları engellemiyor. Vatandaşların bilinçli hataları nedeniyle hırsızlar kolayca eve girebiliyor. Halkın klasik yöntemleri olan ayakkabı içine, paspas altına, saksı içerisine, elektrik ve su sayaçlarının bulunduğu bölüme evin anahtarını saklaması en basit hırsızlık olaylarına neden olan hatalar arasında. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER