ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 01:20

Polis, eylemcilerin saldırısıyla yaralandı

Polis, eylemcilerin saldırısıyla yaralandı


Adana’da 'Gezi Parkı' eylemleri sonrası gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen 11 kişiden 9'u tutuklandı. Adliye önünde çıkan olaylarda bir polis memuru yaralandı. Atılan taş sonrası köprücük kemiği kırılan polis memuru, daha önceki eylemlerde gaz bombasından etkilenen bir kadın göstericiye kendi gaz maskesini vermiş ve kadını olayların ortasından almıştı.

Adana'da 'Gezi Parkı' eylemleri sonrasında İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı operasyonlarda gözaltına alınan ve dün sabah saatlerinde Adana Adliyesi'ne sevk edilen 11 zanlı, Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesi ile yetkilendirilmiş cumhuriyet savcısına ifade verdi. Sorgulama sonrası 2 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken 9 zanlı tutuklanma istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Mahkemeye sevk edilen 9 zanlı da tutuklanarak geniş güvenlik önlemleri altında cezaevine götürüldü.

Tutuklanan zanlıların cezaevine sevki sırasında, zanlılara destek vermek amacıyla adliye önünde bekleyen grupla polis arasında kısa süreli arbede yaşandı. Arbede sırasında, Adana'da Gezi Parkı eylemlerinin ilk günlerinde biber gazından etkilenen bir kadına gaz maskesini vererek bölgeden uzaklaştıran çevik kuvvet polisi Erdal Şahin yaralandı. Omzuna taş isabet eden Şahin'in köprücük kemiği kırılırken, meslektaşları tarafından Yüreğir Başkent Hastanesi'ne kaldırıldı. Tedavi altına alınan Şahin'in köprücük kemiğinde 3 santimetre genişliğinde kırık olduğu belirlendi.

Adana İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan, hastaneye giderek yaralı polis memuru Erdal Şahin'i ziyaret etti. Şahin'e çiçek veren Gürkan, Gezi olaylarında vatandaşı tahrik eden illegal örgütlere yönelik bir çalışma sonrası 11 kişinin gözaltına alındığını belirtti. Yaralanan polis memurunun gözaltına alınan suç örgütü mensuplarının adliyeye getirilmesi ve adliyeden ayrılması sırasında görevli olduğunu hatırlatan Gürkan, “Bugün yapılan operasyonla adliyeye çıkarılan illegal örgüt mensuplarından 9'u mahkeme tarafından tutuklandı. Bunu provoke etmeye çalışan yine terör örgütü mensupları tarafından güvenlik önlemi alan ve vatandaşın orada zarar görmemesi için tedbir alan polise yönelik taşlı saldırısı sonucu bu arkadaşımızın köprücük kemiği kırıldı. Hayati tehlike arz edecek bir durum olmaması sevindirici. Polisin görevi vatandaşın güvenliğini her platformda her durumda sağlamaktır. Ve grubu provoke eden suç örgütü mensuplarına hiç bir zaman fırsat vermemektir. Gezi olayları sırasında biber gazından etkilenen bir bayan eylemciye gaz maskesini fedakarca çıkarıp veren arkadaşımızdı" diye konuştu. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER