ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Aralık 2014 Cuma 13:12

Polis, aramayla ilgili belge verecek

Polis, aramayla ilgili belge verecek

TBMM İçişleri Alt Komisyonu'nda, iç güvenlik paketinin ilk 5 maddesi üzerinde iktidar ile muhalefet arasında zaman zaman hararetli tartışmalar yaşanırken "anayasaya aykırılık" iddiaları kabul görmedi.


TBMM İçişleri Alt Komisyonu'nda, iç güvenlik paketinin ilk 5 maddesi üzerinde iktidar ile muhalefet arasında zaman zaman hararetli tartışmalar yaşanırken "anayasaya aykırılık" iddiaları kabul görmedi. Pakette ise bazı değişiklikler yapılarak polise verilen yetkilerden bir bölümü değiştirildi.

Buna göre; polisin yaptığı araç aramalarında, araç sahibine arama sebebini de içeren bir belge verilecek. Muhalefetin üst aramasında da aynı hükmün geçerli olması talebi ise kabul görmedi. Gözaltına alma ile ilgili pakette sayılan sebepler arasında yer alan "Kendine veya başkasına zarar verme şüphesi" de değiştirilerek kabul edildi. Ev veya işyerinde ifade alma ise ifade verecek kişinin tercihine bırakıldı. Bonzai ile mücadele kapsamında okul, yurt, hastane, ibadethane ve çevresinde uyuşturucu satışına yarı oranında ağırlaştırılmış ceza verilmesi öngörülüyordu. Buna kışla da eklendi. Ayrıca bonzainin adının değiştirilip, aynı şekilde suçun devam etmemesi ve suçluların kurtulmaması için "Sentetik Kannabinoid" denilmesinde uzlaşıldı. 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER