ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 15:32

Plaka Tanıma Sistemi'nde "terör" ayarı

Plaka Tanıma Sisteminde "terör" ayarı

Terör olaylarına karışan veya karışması muhtemel araçlarla çalıntı araçlara kesin önlem geliyor.


"Plaka Tanıma Sistemi" genelgesine göre, öncelikle terör olaylarına karışan veya karışması muhtemel araçlarla çalıntı araçlara müdahale edilecek. Sistem kesinlikle kapatılmayacak.

Emniyet Genel Müdürlüğünce, Plaka Tanıma Sistemi'nde öncelikle terör olaylarına karışan veya karışması muhtemel araçlarla çalıntı araçlara mühahale edilmesi konusunda polisler uyarıldı, sistemin kesinlikle kapatılmaması talimatı verildi.

Genel Müdürlükçe Plaka Tanıma Sistemine ilişkin illere gönderilen genelgede, sistemin, şüpheli araçları görüntüleyip muhtemel olaylar karşısında tedbir almak ve olayda kullanılan araçtan faailin yakalanmasını sağlamak amacıyla kurulduğu belirtildi.

Polisin birçok olayı aydınlatırken faillerin kullandığı araçlara ait kayıtlardan yola çıkarak somut verilere ulaştığı vurgulanan genelgede, Plaka Tanıma Sistemi'nin gerek önleyici polislik hizmetlerine gerekse suçun aydınlatılmasına önemli katkı sağladığı bildirildi. Ancak birçok ilde sistemden yeterince yararlanılamadığı ifade edilen genelgede, şunlar kaydedildi:

"Bunun en önemli nedeni, sistemin büyük oranda hacizli araç ve çalıntı plakaya karşı alarm vermesi, birimlerimizin de bu alarmların tamamına müdahale etmesinin fiilen imkansız olması. Birimlerimiz tarafından alarmlar arasında bir öncelik sıralaması yapılamadığı için hacizli araçlara müdahale edilirken, ekip yetersizliğinden terör, kaçakçılık ve asayiş suçlarına karışmış araçlara müdahale edilememesi söz konusu oluyor.

Bu nedenle bundan sonra birimlerimizce alarmlar arasında önceliklendirme yapılarak terör olaylarına karışmış veya karışması muhtemel araçlarla çalıntı araçlara müdahale edilecek, daha sonra çalıntı ve kayıp plaka, kaçakçılık ve asayiş suçları gibi diğer suçlara karışmış araçlara imkanlar dahilinde müdahalede bulunulacak."

Genelgeye göre, Plaka Tanıma Sistemi veri tabanında büyük yer teşkil eden hacizli yakalamalı araçlar veri tabanından tamamen çıkarılarak, bu tür araçların mobil uygulamalar üzerinden sorgulama yapılarak takip edilmesi sağlanacak. Böylece Plaka Tanıma sistemi tüm illerde sürekli açık tutularak aranan araçlarla daha etkin şekilde mücadele edilecek.

SİSTEM KAPATILMAYACAK

Plaka Tanıma Sistemi'nin yoğunluğa yetişilemediği için bazı illerde sürekli açık tutulmadığı belirtilen genelgede, bazı illerde ise hacizli araçlarla ilgili kurumların personeline ulaşılamamasından sistemin hafta sonu ve tatil günlerinde kapatıldığı ifade edildi.

Emniyet müdürlüklerine sorumluluk bölgelerindeki tüm Plaka Tanıma Sistemlerini sürekli açık tutmaları, kesinlikle kapamamaları talimatı verilen genelgede, sistemin bakım ve arıza gibi teknik nedenlerden dolayı kapanmasının zaruri olduğu durumlarda, tutanağa bağlanarak kapanma ve tekrar açılma zamanlarının merkeze bildirilmesi istendi.
Birimlerin kendi bölgelerinde yerel sorgulama verisi girebilecekleri ve yerel sorgulama yapabilecekleri bildirilen genelgede, sistemin doğru okuması için bakım onarım ve temizliğinin periyodik yapılması, teknik arızaların en kısa sürede giderilmesi, standart dışı plakaların, montaj hatalarının, boya kazımaları ve süslemelerin ilgili birimlerce denetlenmesi ve standart plaka kullanılmasının sağlanması istendi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER