ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 14:52

Plaj girişte ücret alındığı iddiaları boş çıktı

Plaj girişte ücret alındığı iddiaları boş çıktı


Muğla'nın Fethiye ilçesindeki turistik Çalış bölgesinde bulunan ve bir bölümü Kuş Cenneti olan Şat Burnu'ndan ücret alındığı iddiası vatandaşların tepkisini çekti. Şat Burnu'na girişin ücretli olduğunu kamuoyuna duyuran Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ile Çalış Plajı'nın işletmesini yapan Fethiye Turizm Alt Yapı Birliği(FETAB) bölgenin sorumluluğunu kabul etmezken, Şat Burnu'ndaki restoranın işletme sahibi ise bölgede herhangi bir ücretlendirme olayının olmadığını açıkladı.

Çalış bölgesinde 400 metre uzunluğundaki halk plajını da içine alan Şat Burnu’ndaki restoranı işleten firmanın giriş ücreti aldığı iddiası Fethiye'de gündemi değiştirdi. 5 yıl önce Fethiye Belediyesi’nden kiralanan restoranın işletmesi Şat Burnu’nun girişine araç kontrol kapısı koyması vatandaşların tepkisini çekti. Palaja girişlerin ücretli olduğu iddia edilmesi üzerine açıklama yapmak zorunda kalan işletme sahipleri plajın halka kapatılmadığını belirtti. İşletme, kontrol kapısı ile amaçlarının plajda yüksek sesle müzik yapan, alkol alıp sağı solu rahatsız eden vatandaşların kontrolünü sağlamak olduğunu kaydetti. Şat Restoranın işletmecisi Nuri Orhan imzasıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor: Açık alanda alkollü içki tüketilmesini, kamu ahlakı ve idarenin itibarını zedeleyecek tutum ve davranışların önlenmesi amacıyla kapıya özel güvenlik koyduk. İşlettiğimiz alanı Fethiye Belediyesinden kiraladık. Girişten ücret talep etmedik. Fethiye Belediyesiyle olan protokolden doğan haklarımızı kullandık."

FETAB: KONUNUN BİZİMLE ALAKASI YOK

Öte yandan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın Şat Burnu girişinde araçlardan para istenmesi iddiasını, “AKP’li bakan bizden aldı FETAB’a verdi. Onların sorumluluk alanında” şeklinde dile getirmesi tartışmaları farklı boyuta taşıdı. Çalış Plajı'nın işletme hakkını elinde bulunduran FETAB Başkanı Osman Otgöz, kendilerinin konuyla ilgisinin bulunmadığını, FETAB’ın sorumluluk alanının yörük müzesiyle bittiğini ifade etti. Otgöz, “FETAB'ın işletme alanı eski Dirlik Kampı’ndan Kıl Çadır’a kadar olan plaj alanıdır. Biz bu alandan sorumluyuz plajı her yıl daha iyi hale getirmek için çalışmalar yaptık. Çalış Plajı'nın ücretlendirme sorunu bulunmamaktadır. Başta Fethiye Belediyesi olmak üzere Çalış Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Mete Ay ve yöneticileriyle ve Çalış esnafı ile sıfır sorunsuz çalışmalarımız devam ediyor." dedi.

SAATCI, NE DEMİŞTİ
Belediye Başkanı Behçet Saatcı sosyal paylaşım sitesi üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı: “2010 yılında Ankara'dan izin alamadığımız konularla ilgili sizleri bilgilendirmek üzere astığımız billboardlar sonrası, malumunuz üzere Çalış Plajı ve Boncuklu Yarımadası'ndaki koylar, Sayın Orman Bakanımızın talimatlarıyla Belediyemizden alınarak Turizm Alt Yapı Birliği'ne verilmiştir. Bu yüzden adı geçen yerlere müdahil olmamız söz konusu değildir. Gerek sosyal ortamda, gerekse Belediyemizi arayarak Çalış Plajı'ndaki yeni uygulamalar için Belediyemize yapılan haksız eleştiriler nedeniyle, bu açıklamayı yapma gereği duyuyorum.”KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER