ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 15:59

PKK'nın Avrupa'daki faaliyetleri sürüyor


Avrupa Birliği'nin polis teşkilatı Europol, PKK'nın geçen yıl Avrupa'da saldırı düzenlemese de finansman sağlama, propaganda, lojistik destek ve militan devşirme faaliyetlerinin sürdüğü tespitinde bulundu.
     Europol'ün "AB'de Terör Durumu ve Eğilimler 2013" raporunda PKK ve örgütün üst yapılanması KCK'nın faaliyetlerine yer verildi.
     Raporda, "2012'de PKK ve yan kuruluşları tarafından AB'de bir terör saldırısı gerçekleştirilmedi. Örgütün AB'deki finansman sağlama, propaganda, lojistik destek ve potansiyel militan devşirip eğitme faaliyetleri devam etti" denildi.
     Raporda, geçen yıl Hollanda, Fransa, İtalya ve Danimarka'da toplam 77 PKK'lının terör faaliyetleri nedeniyle tutuklandığı hatırlatıldı.
     Danimarka'daki Roj TV davasına da yer verilen raporda, Kopenhag şehir mahkemesinin kanala terör propagandası nedeniyle 65 bin Danimarka kronu para cezası verdiğine dikkat çekildi.
     PKK'nın geçen yıl Türkiye'de çok sayıda terör saldırısında bulunduğu anımsatılan Europol raporunda, örgütün özellikle okullara ve öğretmenlere saldırılarını büyük oranda artırdığı kaydedildi.
     Raporda, Türkiye'deki soruşturmalarda PKK'nın uyuşturucu kaçakçılarını himaye karşılığında haraca bağlayarak terör faaliyetleri için finansman sağlamakla suçlandığı ve Türk makamlarına göre KCK'nın, PKK'yla aynı kişiler tarafından yönetilen öncü bir örgütlenme olduğu aktarıldı.
     Europol verilerine göre AB'de bir önceki yıl 174 terör saldırısı düzenlenirken geçen yıl bu rakam 219'a yükseldi. Terör suçlamasıyla tutuklananların sayısı da 484'ten 537'ye çıktı. Geçen yıl AB'de terör saldırıları nedeniyle 17 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
     Öte yandan Europol yetkilileri, artan sayıda AB vatandaşının radikal örgütlerin safında savaşmak için Suriye'ye gitmesinin endişe verici olduğunu belirtiyor. Europol Direktörü Rob Wainwright, "AB'ye terör eyleminde bulunmak niyetiyle geri dönme ihtimalleri nedeniyle bu insanların oluşturduğu tehdit konusunda artan bir endişe var" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER