ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Haziran 2014 Pazartesi 11:35

PKK'dan, gizli tanığa suikast girişimi

PKKdan, gizli tanığa suikast girişimi

Terör örgütü PKK'dan kaçıp polise teslim olan 16 yaşındaki çocuk gizli tanık olunca PKK, suikast girişiminde bulundu.


Terör örgütünün elinden kaçarak güvenlik birimlerine teslim olan 16 yaşındaki çocuk, gizli tanıklık yapması üzerine polis tarafından korumaya alındı. Can güvenliği nedeniyle polisle birlikte yaşamaya başlayan çocuğun izini bulan PKK suikast girişiminde bulundu.

İddiaya göre; Şırnak'ta bir süre önce güvenlik birimlerine sığınan 16 yaşındaki bir çocuk, ailesinden bazı insanların terör örgütü PKK için faaliyet yürüttüğünü ve örgüte ait bir sığınağın yerini bildiğini söyledi. Çocuğun yakınlarının da aralarında bulunduğu bazı kişiler tutuklandı, ayrıca, gösterdiği yerlerde yapılan aramalarda da örgüte gönderilmek üzere saklanan yüklü miktarda cephanelik bulundu.

Ev tespit edildi

Emniyet birimleri can güvenliği tehlikeye giren 16 yaşındaki çocuğu 'gizli tanık' statüsüne sokarak koruma altına aldı. Çocuk, Şırnak'tan Ankara'ya getirilerek 'safe house' (güvenli ev) olarak nitelendirilen evde koruma polisleriyle birlikte yaşamaya başladı.

Gizli tanık, burada yaklaşık 5 ay kaldı. PKK, yaptığı çalışmalar sonucu gizli tanığın polislerle birlikte yaşadığı evi tespit etti. Güvenli evi izlemeye alan PKK, eve operasyon düzenlemek için harekete geçti. Gizli tanıkla birlikte evde olan polisler, gece geç saatlerde dairenin kapısının metal cisimler yardımıyla açılmaya çalışıldığını fark etti. Bunun üzerine evdeki iki polisten biri kapının arkasında mevzilenirken, diğeri ise gizli tanığı güvenli bir noktaya götürerek korumaya aldı.

Polisler, durumu merkeze bildirdi. Silahla kapının kilidini açmaya çalışan PKK'lılara polisler silahla karşılık verdi. Bunun üzerine saldırganlar kaçtı.

Yapılan çalışmalarda PKK'nın gizli tanığı ortadan kaldırmak için suikast konusunda özel olarak eğitilmiş 3 kişiden oluşan bir timi Ankara'ya gönderdidiği belirlendi. Gizli tanık başka bir güvenli eve nakledildi.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER