ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 08:45

PKK sonbaharda silah bırakacak

PKK sonbaharda silah bırakacak

PKK’nın aşamalı olarak silahlara veda edeceği süreç, resmen başlayacak...


Önceki hafta Erbil’de yapılması planlanan ancak son anda vazgeçilerek bir hafta sonra gerçekleştirilen Kürt Ulusal Konferansı’nın hazırlık toplantısının ertelenme gerekçesiyle ilgili kritik bilgiler ortaya çıktı.

Katılımcıların, uçak uçuş rezervasyonları bile yapılan toplantının son anda BDP heyetinin İmralı ile yapacağı görüşme nedeniyle tehir edildiği ortaya çıktı. Star gazetesinin haberine göre, bunun nedeni ise MİT-Öcalan arasındaki görüşmede Çözüm Süreci’nin 3. aşamasına ilişkin varılan mutabakat ile ilgili mesajın toplantı öncesi alınması olduğu öğrenildi.

Varılan mutabakata göre, ‘silahlar susturularak sınır dışına çekilme’, ‘normalleşme’ ve ‘silah bırakma’dan oluşan üç aşamalı çözümün yol haritasında öngörüldüğü üzere, PKK Eylül’e kadar tüm silahlı unsurlarını Kuzey Irak’a çekmiş olacak.

Çıkışların tamamlanmasının ardından Kandil, silahları bırakma sürecine girecek. Bunun için Eylül’de, Erbil’de yapılması planlanan Kürt Ulusal Konferansı’na Türkiye, Irak, Suriye ve İran’ın yanı sıra dünyanın değişik ülkelerinden katılacak olan Kürt taraflar, PKK’ya ‘silahları bırak’ çağrısı yapacak. Ekim-Kasım’dan itibaren PKK’nın aşamalı olarak silahlara veda edeceği süreç, resmen başlayacak.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER