ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Nisan 2013 Salı 21:17

"PKK ile ilgili önergelere karşı çıktım"


CHP Milletvekili Deniz Baykal, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Genel Kurulu'nda görüşülen Türkiye siyasi denetim raporuna ilişkin, "PKK ile ilgili rapora eklenenler kabul edilemez. Buna şiddetle karşı çıkıyorum" dedi.

AKPM Genel Kurulu'nda görüşülen Türkiye siyasi denetim raporunda yapılan değişiklikle PKK terörizminin çıkarılıp "çatışma", PKK'lılar için de "aktivist" ifadelerinin kullanılmasına Türk delegasyonundan tepki geldi.

CHP Milletvekili Deniz Baykal, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, raporun geniş kapsamlı olduğunu belirterek, Türkiye'deki ifade özgürlüğü, bağımsız yargı talebi ve medyanın durumuna ilişkin tespitleri desteklediğini ancak Türkiye'nin hala izleme sürecinden (denetim sonrası diyalog) çıkarılmamasının, kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi.
    
"PKK ile ilgili önergelere karşı çıktım"
    
Raporun görüşüldüğü bugünkü genel kurul toplantısında ele alınan değişiklik önergelerine de değinen Baykal, "PKK terörizmi" ifadesinin çıkartılıp "çatışma" PKK'lılar için de "aktivist" kelimelerinin kullanılmasını sert dille eleştirdi.

Bu yönde gelen tüm önergelere "ret" oyu kullandığının altını çizen Baykal, "PKK ile ilgili rapora eklenenler kabul edilemez. Buna şiddetle karşı çıkıyorum. Raporun sonuç oylamasında kabul oyu vermem, önergelerle yapılan bu eklemeleri kabul ettiğim anlamına gelmez. Benim oyum, raporun ifade özgürlüğü, yargının bağımsız olması gibi konulara ilişkin tespitlerle ilgili" diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER