ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 16:37

Pirinçte 'Osmancık 97' çeşidine rakip 3 çeşit geliştirildi

Pirinçte Osmancık 97 çeşidine rakip 3 çeşit geliştirildi


Samsun’un Alaçam ilçesi Gökçeboğaz köyünde Çeltikte Çeşit Demonstrasyonu Tarla Günü düzenlendi. Etkinlikte Buğday ve Mısır’dan sonra Çeltik ve pirinç üretiminin, insanoğlunun beslenmesinde giderek artan stratejik önemi vurgulandı. Çalışmada ‘Osmancık 97’ çeşidine karşı rekabet üstünlüğü gösterecek daha yüksek verimli çeşitlerin bu çalışmalarla ortaya konulduğu kaydedildi.

Çeltikte Çeşit Demonstrasyonu Tarla Günü’ne Alaçam Kaymakamı Saadettin Doğan, Yakakent Belediye Başkanı Burhan Bayraktar, Gıda, Tarım ve hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, İl Müdür Yardımcısı Nail Kırmacı, şube ve ilçe müdürleri, teknik elemanlar, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda üretici katıldı.

1988 yılında 262 bin 500 dekar olan Türkiye çeltik ekim alanlarının, 2012 yılında 880 bin dekara çıktığı belirtilerek, çeltik ekim alanlarının yaklaşık 3,5 kat arttığı kaydedildi. Samsun'da ise 2001 yılında 64 bin 375 dekar olan çeltik arazisinin 2012 yılında 154 bin 201 dekara ulaştığı açıklandı. Verilere göre Samsun çeltik ekim alanlarında da yüzde 140 oranında artış sağlandığı belirtildi.

Terme ve Çarşamba ilçelerinde de yürütülen çalışma kapsamında araştırma kuruluşlarınca bölge için önerilen ve yeni geliştirilen Bafra Yıldızı, Mevlütbey ve Gala çeşitlerinin Osmancık 97 çeşidiyle karşılaştırıldığı ifade edildi. Son 16 yıldır Türkiye çeltik tarımında önemli yer tutan ‘Osmancık 97’ çeşidine karşı rekabet üstünlüğü gösterecek daha yüksek verimli çeşitlerin bu çalışmalarla ortaya konulduğu kaydedildi.

Çiftçilerimizin çeltikteki beklentilerini karşılamada bilimsel çalışmaların önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, Türkiye’de ve Samsun’da çeltikte önemli ilerlemeler kaydedildiğini vurguladı. Müdür Güven şunları söyledi: “Çeltik tarımında modern yöntemlerin kullanılması, adaptasyon kabiliyeti ve verimi yüksek çeşitlerin ekilmesi, tarımsal örgütlenme bilincinin artması ve çeltik sanayinin gelişmesiyle birlikte, ekiliş alanlarında ve verimde kayda değer artışlar yaşandı. Daha yüksek verimli çeltik çeşitlerinin bölge tarımına kazandırılması amacıyla, araştırma kuruluşlarınca geliştirilen ve bölge için önerilen çeşitlerin bu tür çalışmalarla çiftçilerimizin ve sektörle alakalı tüm kesimlerin beğenisine sunuldu. Alaçam’da arazi toplulaştırma çalışmalarının sonuçlandırılması akabinde, çeltik tarımının daha büyük parsellerde yapılacak olması nedeniyle, üretimin daha karlı ve ekonomik hale gelecek. Çalışmalardan elde edilecek neticeler Samsun ve ülke tarımı adına hayırlara vesile olacak.“KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER