ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 14:53

'Pir Sultan Abdal' ismi Tunceli'nde olumlu karşılandı


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın “Nevşehir Üniversitesi için Hacı Bektaş-ı Veli, Tunceli Üniversitesi için de Pir Sultan Abdal isminin verilmesi üzerinde durabiliriz” açıklaması Tunceli’nde olumlu karşılandı. Tunceli Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, bu adamı desteklediğini açıkladı.

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde Alevi vatandaşlarımız ile ilgili bir sıkıntımız. 'Nevşehir Üniversitesi için Hacı Bektaş-ı Veli, Tunceli Üniversitesi için Pir Sultan Abdal isminin verilmesi üzerinde durabiliriz' açıklamasını son derece memnuniyet verici bulduğunu belirterek, " Vatandaşlarımızın dil, din etnik ayırt etmeksizin her inanca saygılı evrensel değerlerin geliştiği ülkemizde Başbakanımızın bütün insanları ayırtetmeksizin birlikte yaşama kültürünü geliştirmeye katkı sunan bu adımı çok memnuniyet vericidir. Tunceli Üniversitesi Rektörü olarak atılan bu adımı destekliyorum." ifadelerini kullandı.

TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ'NİN İSMİ DERSİM OLARAK DEĞİŞTİRİLMELİ

Tunceli Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, Başbakan'ın bu düşüncesiyle Tunceli halkının gönlünü almak istediğinin görüldüğünü ifade ederek, "Bunu çok olumlu buluyorum. Ancak Tunceli Üniversitesi'nin isminin Dersim olarak değiştirilmesi yönünde daha önceden üzerinde durulmuş bir karar vardı. 'Pir Sultan Abdal' ismi de önemli manevi değer ama üniversitenin ismi 'Dersim' olarak değiştirilirse daha kapsayıcı olacağını ve olumlu olacağını düşünüyorum."

Konu ile ilgili görüş bildiren vatandaşlardan Genco Kantarcı da, “Daha önceden alınması gerekli bir karar. İlin hassasiyetlerini gözönünde bulundurarak düşünülen bu kararı olumlu buluyorum. Tunceli için sevindirici bir karar.” dedi

Erdal Yaren ise “Tunceli ve Alevi toplumu için tarihsel ve dinsel anlamda önemli bir yere sahip olan Pir Sultan Abdal isminin Tunceli’de yaşatılması elbette sevindirici bir durum. Böyle bir kararı yerinde buluyorum.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER