ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 22:09

Pınar Selek'e ağırlaştırılmış müebbet

Pınar Seleke ağırlaştırılmış müebbet

Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamayla ilgili aldığı beraat kararı Yargıtay tarafından bozulan Pınar Selek, yeniden yargılandığı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.


İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bugünkü duruşmada mahkeme hükmünü açıkladı.

Mahkeme, daha önce iki kez beraat kararı verdiği sanık Pınar Selek’i ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Selek hakkında tutuklanmasına yönelik yakalama kararı çıkarıldı. Karar oy çokluğu ile alındı. Mahkeme Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, karara muhalefet etti. Başkan Yılmazabddurahmanoğlu, daha önce verilen beraat kararında direnilmesi yönünde oy kullandı.

Selek ve Öztürk’ün Mısır Çarşısı’ndaki patlama eylemini icra ettiğinin anlaşıldığını belirten mahkeme, kararında “PKK terör örgütüne katılarak, siyasi eğitim alan, örgüt içerisinde ‘Leyla’ kod adlarını kullanan ve dosya kapsamında bomba yapımı ve kullanımı konusunda da eğitim aldığı saptanan sanık Pınar Selek’in, PKK terör örgütünün talimatı ve amacı doğrultusunda diğer sanık Abdulmecit Öztürk ile birlikte, örgütsel bağlılık ve örgütün ülke genelindeki organik bütünlüğü içerisinde 09.07.1998 günü gerçekleştirdiği ve 7 kişinin ölümü, 127 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan Mısır Çarşısı’nda bulunan Ünlüoğlu Büfesi’ne bomba konulması ve patlatılması eyleminin doğurduğu vahim sonuçlarla birlikte değerlendirildiğinde, 765 sayılı TCY’nın 168. maddesinde yaptırıma bağlanmış olan örgüt üyeliği suçunu aşan ve devlet topraklarından bir kısmını devlet idaresinden ayırma amacına yönelik matuf fiil niteliğinde bulunduğundan, eylem kül halinde 765 sayılı TCY'nın 125. maddesindeki suçu oluşturmaktadır.” denildi.

Selek’in suçu yönünden adli kontrol hükümlerinin de yetersiz kalacağını belirten mahkeme, Selek hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi.

Mahkeme ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdiği diğer sanık Abdülmecit Öztürk’ün 2008 yılında verilen kararda 12 yıl 6 ay ceza aldığını ve bu cezanın da Yargıtay’da temyiz edilmediğini belirttti. Bu durumun sanık lehine kazanılmış hak teşkil ettiğini vurgulayan mahkeme cezayı 12 yıl 6 aya indirdi.

Mahkeme Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, karara muhalefet etti. Başkan Yılmazabddurahmanoğlu, daha önce verilen beraat kararında direnilmesi yönünde oy kullandı.

Selek hakkındaki yakalama kararına da muhalefet eden Başkan, 8 bomba imha uzmanının olay yerinde yaptıkları incelemeler sonucu düzenledikleri 10 Temmuz 1998 tarihli inceleme tutanağında olay yerinin patlamadan sonraki ilk halinin bozulduğu, bomba unsuru veya patlayıcı maddeye rastlanmadığına dair tutanakları olduğunu belirtti.

Mahkemenin patlamanın sebepleri ile ilgili olarak bir çok kez bilirkişi incelemesi yaptırdığını belirten başkan, bu incelemelerde söz konusu çelişkilerin bütün uğraşmalarına rağmen giderilemediğini vurguladı.

Başkan şerhinde şu ifadeleri kullandı: “Buna göre hangi sanığın bu olaya katıldığından daha önemli ve öncelikle Mısır Çarşısı’ndaki bu patlamanın bombadan mı yoksa, başka bir sebepten mi kaynaklandığı yönünde tespitin ve öncelikle isnat edilen suçun oluşması için en önemli unsur durumunda olan patlamanın bir bomba sonucu meydana geldiğinin tespit edilememiş olması, bu husustaki şüphe, delil durumu nazara alınarak sanıklar Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk'e isnat edilen Mısır Çarşısı patlamasına ilişkin atılı suçu işlediklerine dair mahkumiyetlerine yeterli kesin ve inandırıcı deliller elde edilemediğinden her iki sanığın bu suçtan beraatlerine ve bu nedenle sanık Pınar Selek hakkında çıkartılan yakalama emrine dair sayın çoğunluğun görüşüne muhalif olduğuma dair diğer hususlarda ise verilen kararın oy birliği ile verildiğine dair muhalefet şerhimdir.”

İlk beraat kararı 8 Haziran 2006 tarihinde verildi. O zaman da başkanlığını yaptığı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu’nun heyette Necat Ede ve Selda Kutluata yer aldı. Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamaya bombanın mı yoksa LPG’nin mi neden olduğunun kesin tespiti yapılamadığı gerekçesiyle Pınar Selek beraat etmişti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi ise bomba olduğu görüşüyle kararı bozmuştu. Yine Yılmazabdurrahmanoğlu’nun başkanlığını yaptığı heyette bu sefer bir değişiklik oldu. Ataması yapılan Necat Ede’nin yerine Mehmet Karababa atandı. Bu heyet ile yapılan yargılamada yine patlamanın nedeninin belirlenemediği görüşünü tekrarlayan mahkeme, 23 Mayıs 2008 tarihinde Selek’in yine beraatına karar vermişti. Yargıtay ise Selek için “Müebbet hapis istemiyle yeniden yargılansın” demişti. Pınar Selek’in avukatlarının talebi üzerine Yargıtay Başsavcılığı bu karara itiraz etmişti. Bu itiraz üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından incelenmiş ve Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin kararı onaylanmıştı. Bunun üzerine dosyaya yeniden bakan mahkeme, 9 Şubat 2011’de, Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkında daha önce 2 kez verilen beraat yönündeki kararında direnilmesine hükmetmişti. Bu heyette mahkeme başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu ile üye hakimler Mehmet Karababa ve Mehmet Erdoğan yer aldı.

22 Kasım 2012’de görülen duruşmada ise hakim Mehmet Hamzaçebi’nin başkanlık ettiği heyet beraat kararında direnilmesine ilişkin kararı usule aykırı bularak oy birliği ile kaldırdı ve Selek’in yeniden yargılanmasına hükmetmişti. 

SELEK: "BİR YAKINIMI KAYBETMİŞ GİBİYİM"

Mısır Çarşısı'nda 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Pınar Selek, hala inanamadığı hakkındaki kararın çok ağır olduğunu söyledi.

Selek,  yaptığı açıklamada, kararı duyduğu andan itibaren adeta ''şok yaşadığını'' ifade ederek, ''Bir yakınımı kaybetmiş gibiyim. Hani inanamazsınız ya, 'yok, olmamıştır' diyerek. İşte öyle hissediyorum'' dedi.

Mahkemenin kararını, ''olanaksız bir durum'' diye yorumlayan Selek, ''Son derece hukuksuz bir süreç işlediği'' iddiasında bulundu.

Aynı zamanda avukatlığını da yapan babası Alp Selek'in, kendisine, ''Bu, uzun bir maraton. Bu maratonu sonuna kadar sürdüreceğiz, sabırlı olacağız'' dediğini aktaran Pınar Selek, ''Fakat çok ağır bir karar. Türkiye'deki yurttaşlar, bir kadını, bir araştırmacıyı, bu şekilde kurban etmelerine bence izin vermeyecektir'' ifadesini kullandı.

"BOMBAYI SELEK KOYDU" 

Mısır Çarşısı’ndaki patlamayla ilgili davanın kararında sanığın bombayı diğer sanık Pınar Selek ile birlikte hazırlayıp olay yerine bıraktıklarını, olaydan sonra Selek’in ‘Tavukların içerisine yumurtayı bıraktım’ şeklinde şifreli olarak emri aldığı kişiye durumu bildirdiğini söylediği yer aldı.

Karar tutanağında sanık Abdulmecit Öztürk’in ilk ifadelerine de yer verildi. Bombayı Pınar Selek ile birlikte hazırladıklarını anlatan Öztürk, “Bir saat sonra patlayacak şekilde zamanladık, eylem sabahı saat 09.30'da kalktık, kahvaltı yaptık, dışarı çıkarak 11.00'de belediye otobüsüne binerek Eminönü geldik. Saat 12.00 sıralarında Mısır Çarşısı’na girdik. Leyla kod adlı Pınar Selek bırakacaktı, ben de gözcülük yapacaktım. Leyla kod adlı Pınar Selek'te büfeye girdi ve elindeki poşeti kurarak büfenin içerisine köşedeki kenara bıraktı ve dışarı çıkarak yanıma geldi ve Haliç'in üzerindeki Galata Köprüsü’nden yürüyerek Karaköy'e geldik. Selek bana saat 17.00'de Doğan-Murat Kod adlı Berzan Öztürk'ü arayarak durumu bildireceğini söyledi. Bu araması şifreliydi. Şifrede ‘Tavukların içerisine yumurtayı bıraktım’ idi. Bilahare Berzan Öztürk'ü telefonla Yeşilpınar'daki telefon kulübelerinden aradım. O da durumdan haberinin olduğunu ve Leyla Kod adlı Pınar Selek'in kendisini arayarak durumu bildirdiğini söyledi." dedi.

Yargılama sürecinde Öztürk, bu ifadelerini baskı altında verdiği yönünde iddialarda bulunmuştu. 

PINAR SELEK'İN KARARDAN ÖNCE ATTIĞI SON TWEET:"GiDiŞAT İYİ GÖRÜNMÜYOR."

Mısır Çarşısı'ndaki patlamayla ilgili davada müebbet hapis cezası alan Pınar Selek bugün attığı son Twitter mesajında destekçilerini Çağlayan Adliyesi'nde toplanmaya çağırdı.

Karardan iki saat önce atılmış mesajda Selek, "Davaya karar için ara verildi. Herkesin Çağlayan Adliyesi C kapısında acilen toplanması çok önemli. Gidişat iyi görünmüyor." ifadelerini kullandı. 

MAHKEME, YARGITAY'A DİRENMEDİ

Mısır Çarşısı'nda 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin davada, sanıklar sosyolog Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkında verilen ''beraat kararında direnilmesi hükmünden vazgeçilmesi'' talebi kabul edilmedi.

İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan büyük salonda yapılan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanıklar katılmazken, avukatları hazır bulundu.

Duruşmada söz alan Pınar Selek'in avukatlarından Akın Atalay ile bazı avukatlar, mahkemenin Selek ve Öztürk hakkındaki beraat kararını bozan Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin ''ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası'' verilmesi yönündeki kararına daha önce direndiğini, bir önceki celse ise bu direnme kararından vazgeçtiğini hatırlattı.

Avukatlar, bu kararın kaldırılmasını talep ederek, mahkemenin Yargıtay'ın bozma kararına karşı yeniden diremesini istedi.

Taleplere ilişkin kararını açıklayan mahkeme heyeti, avukatların ''yeniden direnilmesi'' talebini reddetti.

Duruşma, avukatların bu karara karşı itirazlarının alınmasıyla devam ediyor.

'BERAAT EDERSEM DÖNERİM'

Fransa'da yaşayan Pınar Selek dün konuşmuştu. Selek, ''Beraat kararı verilirse Türkiye'ye gelebilirim'' demişti.

15 YILLIK DAVADA NELER OLDU?

Mısır Çarşısı davasının 15 yıllık bir geçmişi var. 1998 yılında Eminönü'ndeki Mısır Çarşısı'nda 7 kişinin öldüğü 127 kişinin de yaralandığı bir patlama meydana geldi.

Olayın ardından sosyolog Pınar Selek'in de aralarında bulunduğu 15 kişi yakalandı.

Bazı sanıklar hakkında örgüt adına gerçekleştirdikleri eylemler nedeniyle hapis cezası verilirken Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk beraat etti.

Mahkeme patlamaya LPG'nin mi yoksa bombanın mı neden olduğu belirlenemediği için iki sanığa ceza verilmesini uygun görmedi.

İlk beraat kararı Yargıtay'da bozuldu. Yargıtay, iki sanığın beraatinin yerinde olmadığı görüşü ve müebbet istemiyle yeniden hüküm kurulmasına karar verdi.

Dava yeniden görüldü. Patlamanın neden kaynaklandığının belirlenemediği görüşünü tekrarlayan mahkeme beraat kararında direndi. Dosya ikinci kez Yargıtay’a gönderildi.

Yargıtay ikinci kez "Sanıklar müebbet istemiyle yeniden yargılansın" dedi. Selek'in avukatlarının talebi üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bu karara itiraz etti.

Dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nda değerlendirildi. Ceza Kurulu, 9. Daire’nin kararını onayladı ve dosya yeniden İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

Mahkeme bu kez kararında direnmedi. Duruşma savcısı Nuri Ahmet Saraç'a görüşü soruldu. Savcı iki sanığın müebbet hapsini istedi ama bir de not düştü. Savcı Saraç, Yargıtay’ın bozma kararı karşısında şoke olduğunu söyledi.

Mahkeme heyeti, daha önce verilen kararın usüle aykırı olduğu gerekçesiyle beraat kararından vazgeçildiğini açıkladı.

13 Aralık 2012'deki duruşmada söz alan sanık avukatları reddi hakim talebinde bulunmuştu.

Üst mahkemenin değerlendireceği reddi hakim talebi için duruşma 24 Ocak 2013 tarihine ertelenmişti.

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER