ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 16:05

Piknikçilere yangın uyarısı

Piknikçilere yangın uyarısı


Yozgat Belediyesi İtfaiye Müdürü A. Sinan Soyer, yazın gelmesiyle birlikte doğada otların kuruduğunu, bu bakımdan oluşabilecek küçücük bir kıvılcımda bile çok büyük yangınlara sebep olacağını söyledi. Soyer, sigara kullanan ve mesire alanlarında piknik yapan vatandaşların sigaralarını ve piknik ateşlerini söndürdüklerinden emin olmadan mesire alanlarını terk etmemeleri gerektiğini kaydetti.

Yangınlarla birlikte tabiatın doğal dengesinin bozulduğunu vurgulayan itfaiye müdürü Soyer, "Hububat hasat döneminin yeni başladığı şu günlerde özellikle kırsal alanlarda yaşayan vatandaşlar yangın konusuna daha hassas olmaları gerekir. Bu bakımdan anız yangınları çok ciddi problem. Kırsal alanda yaşayan vatandaşlarımızan hasattan sonra tarlasını sürmek için yaktıklarına şahit oluyoruz. Böyle durumlarda o yakan vatandaşlarımız kanunda belirtilen ölçülerde cezai işleme maruz kalıyorlar. Vatandaşlarımızın bu gibi duruma düşmemeleri için daha duyarlı olmasını istiyoruz. Unutmayalım ki yakılan her anızla, içerisinde milyonlarca canlıyı da yakıyoruz ve doğal dengenin bozulmasına sebebiyet veriyoruz." dedi.

Yangının ormanlık alanlara verdiği zararın yanı sıra toprağın da yanmasına ve verimin düşmesine neden olduğunu belirten Soyer, “Yangınla birlikte o arazide bulunan canlılardan yılan ve diğer binlerce canlı da kaçamayarak yanmaktadır. Bunun sonucunda doğal denge bozularak, arazilerde farelerin çoğalması ve ciddi derece ürün kaybının yaşanmasına katkı sağlamış oluyoruz. Aracı ile seyahat halinde olan ve sigara kullanan vatandaşlarımız içtikleri sigaranın izmaritini asla camdan dışarı atmamalıdır. Çünkü atılan sigara izmariti rüzgarın etkisiyle telafisi mümkün olmayan büyük yangınlara sebep olabilir. Ayrıca piknik yapan vatandaşlarımız da piknikten sonra mutlaka ama mutlaka piknik ateşini söndürerek mesire alanlarını terk etmelidir." tavsiyesinde bulundu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER