ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 16:42

"Peygamberler Şehri" Arafat coşkusuna ortak oldu


Şanlıurfa'da yüzlerce kişi, hac farizası için kutsal topraklarda bulunan hacı adaylarının coşkusuna, Anadolu Ajansı'nın (AA) gerçekleştirdiği canlı yayın sayesinde ortak oldu.
Hacı adaylarının heyecanı Mekke'den, Diyanet Basın Merkezi ve AA işbirliğiyle dünyaya canlı olarak ulaştırıldı.
"Peygamberler Şehri" olarak nitelendirilen Şanlıurfa'nın en büyük camisi olan tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi'ndeki Dergah Camisi'nde kurulan dev ekran ile Arafat programı aynı anda takip edildi.
Kur'an-ı Kerim tilaveti, esma zikri, Veda Hutbesi'nin okunması, Arafat konuşması, öğle ve ikindi namazlarının birleştirilmesi (cem-i takdim) ile devam eden program Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in yaptığı Vakfe Duası ile sona erdi.
İl Müftüsü İhsan Açık, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, ilk defa böylesi bir canlı yayının yapıldığını belirterek, teknolojinin getirdiği imkanlardan faydalanılmasının mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Dünyanın her yerindeki Müslümanların ortak duyguları yaşadığını aktaran Açık, "Oradaki o maneviyatı ve güzelliği Şanlıurfalı kardaşlerimizin de yaşamasını istedik. Bizde onların duasına 'amin' diyoruz. Amacımız bütün Müslüman ülkelerdeki insanların ortak duygularına şahitlik edebilmektir" dedi.
Arafat'ta yapılan duaya kutsal topraklardaki hacı adaylarıyla aynı anda "amin" diyen yüzlerce vatandaş da zaman zaman duygusal anlar yaşadı.
Vatandaşlar, program sonunda canlı yayının gerçekleştirilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, emeği geçenlere teşekkür etti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER