ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Nisan 2013 Cumartesi 23:36

"Peygamberimiz adaleti hep gözetti"

"Peygamberimiz adaleti hep gözetti"

Kılıçdaroğlu, Hz.Muhammed'in insanların bir tarağın dişleri gibi eşit olduğuna dikkat çektiğini belirterek, "Peygamberimiz adaleti hep gözetti. Adaletsizliğin bir toplumu nasıl yok ettiğini vurguladı." dedi.


Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Ankara’da düzenlenen Kutlu Doğum Programı’na katılan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, burada bir konuşma yaptı.

"Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed’e selamlar olsun.” diyen Kılıçdaroğlu, Gazi M. Kemal Atatürk’e ve şehitlere de rahmet diledi. Hz. Peygamber’in yetim olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Sevgili peygamberimiz kimseye yük olmazdı aza tamah ederdi. Devlet mallarını çalanların cenaze namazlarını kıldırmadı. Kul hakkı yemenin vebalinin ne olduğunu çok iyi biliyordu. Hz. Muhammed tevhit dilinin peygamberi olarak şirkin açığına da kapalısına da geçit vermedi. Allah ile kul arasına girilemeyeceğini o hep söylemiştir.” diye konuştu.

Peygamberin insanların bir tarağın dişleri gibi eşit olduğunu vurguladığını kaydeden Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı: “Hz. Muhammed, haksızlık karşısında susanlar görmüş ve uyarmıştır. Adaleti hep gözetmiştir. Adaletsizliğin bir toplumu ne hale getirdiğin hep söylemiştir. Adaletsizliğin bir toplumu nasıl yok ettiğini açıklamıştır. Veda Hutbesi’nde insanların kanlarının, mallarının, onurlarının, şeref ve haysiyetlerinin, ırzlarının güvence altında olduğunu söylemiştir. İnsan onuruna o kadar önem vermiştir ki, karşılığında dünyayı verseler, insanın hoşlanmayacağı bir şeyle incilmesinin doğru olmayacağını ifade etmiştir. Hz Muhammed, insan haklarında, ayrımcılığa ve ötekileşmeye karşıydı. Bir gün bir cenaze geçerken ayağa kalkmıştı. Cenazenin gayri Müslim olduğunu söylediler. Bunun üzerine insan değil mi diye uyarmıştır.”

ÖZGÜRLÜĞÜN TİMSALİYDİ

Hz. Muhammed’in Selmani Farisi’nin özgürlüğüne kavuşabilmesi için de 300 fidan dikimine bizzat yardım ettiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, Peygamberin özgürlüğün timsali olduğunu, söyledi. Hz. Muhammed’in Mekkeli müşriklerin cesetlerini ortada bırakmadığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, onların defni de katıldığını, düşmanda olsa insan onurunun korunmasına özen gösterdiğini ifade etti.

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu güzel gecede Yunus Emre’deki aşk peygamberini, Mevlana’daki muhabbet sevgi peygamberini, Ahmet Yesevi’deki hikmet peygamberini, Hacı Bektaşi Veli’deki şefkat peygamberini, sevgililer sevgilisi Hz.Muhammed’i onun manevi huzurunda en derin muhabbetle selamlıyorum.”

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER