ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2014 Perşembe 12:03

Peşmergeler Suruç'a ulaştılar

Peşmergeler Suruça ulaştılar

Habur Sınır Kapısı’ndan erken saatlerde giriş yapan peşmergeler, Şanlıurfa’ya ulaştı.


Habur Sınır Kapısı’ndan erken saatlerde giriş yapan peşmergeler, Şanlıurfa’ya ulaştı. Peşmergeler, Şanlıurfa’da havai fişeklerle karşılandı.

45 gündür çatışmaların sürdüğü Suriye’nin Kobani kentini savunan YPG’ye destek amacıyla Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi tarafından gönderilen peşmergeler Şanlıurfa’ya ulaştı. Kent girişi otoban yol ayrımında toplanan yüzlerce kişi peşmergeleri görebilmek için yarıştı. Bekleyenlerden bir grup ise soğuk hava nedeniyle kavşakta lastik yakarak ve halay çekerek ısınmaya çalıştı.

PEŞMERGEYE SEVGİ GÖSTERİSİ

Konvoyun yaklaştığı haberi üzerine grup, YPG bayrakları açarak Mardin-Şanlıurfa karayolunda koridor oluşturdu. Toplanan kalabalık, zafer işaretleri ve sloganlarla peşmergeye sevgi gösterisi sergiledi. Grup havai fişek gösterisi ile peşmergeyi karşıladı. Konvoyun önünden seyreden ve grubun arasından geçmek zorunda kalan araçlar ise klakson çalarak, gruba destek verdi. Konvoyun güvenliğini sağlayan güvenlik güçleri, gece olması nedeniyle tedbirleri arttırdı.

TRAFİĞİ TAMAMEN DURDURDULAR

Polisler anonslarla yaptığı uyarılarla güzergah üzerindeki park etmiş araçları ve yoldaki insanları güzergahtan uzaklaştırdı. Geçiş esnasında karayolunun tek şeridinde trafik tamamen durduruldu. Karayolundan konvoyun geçiş yaptığı Şanlıurfa-Gaziantep otoban yoluna tüm girişler kapatıldı. Konvoy Suruç’a varana kadar, Şanlıurfa-Suruç istikametine giden araçlara otobana geçiş için izin verilmedi.
KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER