ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2014 Çarşamba 20:31

Peşmerge 6 saatlik yolu 16 saatte kat etti

Peşmerge 6 saatlik yolu 16 saatte kat etti

Türkiye üzerinden Kobani’ye geçecek olan Peşmerge güçleri 6 saatlik Habur Suruç yolunu 16 saatte kat etti.


Kobani’deki IŞİD ile Kürt guruplar arasında devam eden çatışmalarda IŞİD’e karşı savaşmak üzere Türkiye üzerinden Kobani’ye geçecek olan Peşmerge güçleri 6 saatlik Habur Suruç yolunu 16 saatte kat etti. Birçok il ve ilçede yoğun sevgi gösterisi ile karşılaşan Peşmerge ilerlemekte zorlandı.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Suriye'nin Kobani kentine gönderdiği Peşmerge güçlerinin kara yoluyla gelen bölümü, 05.45’te konvoy halinde Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye girdi. Ağır silahların bulunduğu konvoy, gece saat 22.00 sıralarında Kobani sınırındaki Suruç’a yetişti.

Akşam 18.00’de Viranşehir’e ulaşan Peşmerge konvoyu, Nusaybin, Kızıltepe’den sonra Viranşehir'de de İpekyolu üzerinde kalabalık gruplar tarafından karşılandı. Havai fişek gösterisi ile yapılan karşılama sırasında yoğunluk nedeniyle İpekyolu araç trafiğine kapandı.

Ellerinde Kürt bayrakları ile PKK flamaları bulunan gruplar, Peşmergelere sevgi gösterilerinde bulundu. Kalabalık sebebiyle konvoy güçlükle ilerledi. Kimi göstericiler, gelen araçların üstüne çıkarak Peşmerge askerleriyle tokalaştı. Kalabalık Peşmerge ile tokalaşmak için yoğun çaba sarf etti.

Viranşehir’den çıkan Peşmerge güçleri Suruç’a doğru yola devam etti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER