ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 10:13

Pazarcık'ta engellilere engelsiz park

Pazarcıkta engellilere engelsiz park


Kahramanmaraş Pazarcık Kaymakamlığı tarafından, SODES projesi, Köylere Hizmet Götürme Birliği ve hayırsever iş adamının katkıları ile engelleri ortadan kaldıran bir çocuk parkı kuruldu. Engelli çocuklar ile diğer çocukların birlikte oynayabildikleri engelsiz parkta, özel eğitime muhtaç çocukların eğitimi, deneyim ve becerilerini geliştirmeye yönelik oyun alanları ve araçları kuruldu.

İsveç'te yaşayan ve gurbetçi İbrahim Ganidağlı'nın destek verdiği parkın açılışında konuşan Pazarcık Kaymakamı Mustafa Sarıkaya, yıllardır böyle bir park açmayı düşündüklerini belirterek, nasibin bu güne ait olduğunu belirtti. 4 dönüm arazi üzerine kurulan parkın yaklaşık maliyetinin 76 bin lira olduğunu belirten Sarıkaya, "Engelli deyip geçmeyin, parkların özel olması lazım ki yere döşenen taşların dahi çocukların zihinlerini meşgul etmemesi lazım. Normal kurulan bir parktan fazla yaklaşık 5 kat fazla masrafı oldu. Çocukların rahat edeceği her şey düşünüldü." dedi.

Engelsiz park ile engelli çocukların hayatlarını kolaylaştıracak çözümler getirerek, onların diğer çocuklarla aynı haklara sahip olduklarını hissetmelerini sağlayacak şekilde planlandığını belirten Sarıkaya, "Özel ilgiye muhtaç çocukların eğitiminde, dünyayı algılamalarında, problem çözme yeteneklerinin gelişmesinde, deneyim ve becerilerinin artmasında rol oynayacak park projesi ile engelli çocukların dört duvar arasından kurtarılmalarına yönelik önemli bir adım atıldı." şeklinde konuştu.

SODES'ten alınan paranın yetmediğini belirten Sarıkaya, İsveç'te yaşayan gurbetçinin 40 bin lira ile destek çıktığını belirtti. Hayırseverlere seslenen Sarıkaya, midilli atlarının engelli çocuklar için çok önemli olduğunu belirterek, yardım edecek hayırseverlerin 2 midilli atı alıp parka hediye etmelerini istedi. Parkın açılışına Pazarcık Kaymakamı Mustafa Sarıkaya, Belediye Başkanı Kamil Dalkara ve vatandaşlar katıldı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER