ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Aralık 2012 Salı 14:32

Patriotlar için kritik gün

Patriotlar için kritik gün

Türkiye'nin Patriot füzesi talebinin bugün onaylanmasını bekleniyor.


NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türkiye'nin NATO'dan Patriot füzesi talebinin bugün onaylanmasını beklediğini söyledi.
    
NATO dışişleri bakanları toplantısı öncesinde basına konuşan Rasmussen, "NATO bakanlarının bugün öğleden sonra Türk halkının ve topraklarının etkin korunması ve savunmasının güvencesi için Türkiye'nin hava savunmasını takviye kararı almasını bekliyorum. Bunun ardından karar, bu füzeleri gönderme kapasitesine sahip üye ülkelerin olacak. Kendi onay süreçlerine tam saygı göstererek Almanya, Hollanda ve ABD'nin, Türkiye'ye NATO füzeleri göndermelerini bekliyorum" dedi.
    
Rasmussen, Türkiye'nin Patriot talebine NATO'da siyasi onayın ardından, füzelerin normal şartlar altında "haftalar içinde" kullanıma hazır hale geleceğini söyledi.
    
NATO'nun güneydoğu sınırındaki gelişmelerin "büyük endişe kaynağı" olduğunu belirten Rasmussen, "Her tehdidi caydırmak ve müttefikimizi (Türkiye'yi) savunmak için kararlılığımızı göstereceğimizden eminim. Çünkü İttifak olmak bu anlama gelir" ifadesini kullandı.
    
Rasmussen, "Daha önce de belirttiğimiz gibi Patriot füzelerinin yerleştirilmesi sadece savunma amaçlı olacak. Hiçbir şekilde uçuşa yasak bölge uygulamasını ya da saldırı operasyonunu desteklemeyecek. Bunları Rusya Dışişleri Bakanı Seygey Lavrov'a şeffaflık ruhu içinde söyledim. NATO dışişleri bakanlarının da bunu bugünkü NATO-Rusya Konseyi'nde Lavrov'a tekrarlamalarını bekliyorum" dedi.
    
Bu arada Rasmussen, Suriye'nin kimyasal silah stokunun büyük endişe kaynağı olduğunu söyledi.
    
Rasmussen, "Suriye'nin füzeleri ve kimyasal silahları olduğunu biliyoruz. Elbette bu durum (Suriye'ye ilişkin) hesaplamalarımızda esas alınmalı. Bu nedenle müttefikimiz Türkiye'nin etkin savunma ve korunması acilen güvence altına alınmalıdır. Şunu da eklemeliyim ki muhtemel bir kimyasal silah kullanımı tüm uluslararası toplum için bütünüyle kabul edilemez. Eğer herhangi biri bu korkunç silaha başvurursa, uluslararası toplumun derhal tepki göstermesini bekliyorum" dedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER