ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ağustos 2013 Cumartesi 13:26

Patlamamış bombaları mühimmata dönüştürüyorlar


Özgür Suriye Ordusu'na bağlı Türkmen Dağı Tugayı, Esed güçlerinin patlamayan bombalarını kendi düzenekleriyle mayına ve el bombasına dönüştürüyor.
Türkmen Dağı Tugayı komutanlarından Yavuz Süleyman, AA muhabirine, silah temin etme olanağı bulunmadığından mühimmatlarını kendi imkanlarıyla hazırlamaya çalıştıklarını söyledi.
Esed'e bağlı ordu birliklerinin düzenlediği saldırılarda patlamayan bombaları mühimmata dönüştürdüklerini belirten Süleyman, patlamamış tank mermisi ve füzelerden mayın, misket bombalarınden ise el bombası yapmaya çalıştıklarını kaydetti.
Yavuz Süleyman, bu işin rinskli olduğuna dikkati çekerek, mühimmat dönüştürme işlemini, savaştan önce tornacılık yapanların üstlendiğini anlattı.
- Asırlık silahlarla savaşıyorlar
Esed güçlerine karşı 1905, 1943 ve 1945 tarihli tüfeklerle de karşı koymaya çalışan Türkmen birlikleri, en büyük sıkıntılarının silah yetersizliği olduğunu ifade ediyorlar
Kısıtlı imkanlarla mücadelelerine devam eden ÖSO birlikleri, kendilerini korumak için siper kazıyor.
Ağır silahları olmadığı için operasyon düzenleyemeyen birlikler, Suriye'ye olası askeri müdahaleyi beklediklerini belirtti.
- Savaşın çocukları
Öte yandan, Suriye'de devam eden iç savaş, en çok çocukları etkiliyor. Bölgedeki çocuklar, savaşın getirdiği sıkıntılara rağmen bir şekilde çocukluklarını da yaşamaya devam ediyor. Sıcaklığın 35 dereceye ulaştığı Bayırbucak Türkmen Bölgesi'ndeki çocuklar, Büyükdere'de serinlemeye çalışıyor.
İç savaştan önce aileleriyle sık sık denize gittiklerini ifade eden çocuklar, bu bölgelerin Esed'e bağlı güçlerin kontrolünde olmasından dolayı derede yüzmek zorunda kaldıklarını belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER