ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 22:43

Patlamalara ilişkin tepkiler gelmeye devam ediyor


Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlamalara ilişkin tepkiler gelmeye devam ediyor.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Reyhanlı'da meydana gelen ve en az 40 kişinin ölümüne yol açan saldırıyı sert bir şekilde kınadı.

Fabius yaptığı yazılı açıklamada, "Reyhanlı ilçesindeki saldırıları büyük bir kararlılıkla kınıyorum" ifadesini kullanarak, Türk yetkililere ve Türk halkına dayanışma mesajı gönderdiğini bildirdi.
    
KKTC Başbakanı Küçük
    
KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Reyhanlı'daki patlamalara ilişkin, "Böylesi menfur olaylarla Anavatan Türkiye'deki huzur ve güven ortamını bozmaya, Türk halkını provoke etmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini vurgulamak isterim" ifadelerini kullandı.

Küçük, yaptığı açıklamada, patlamalarla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a geçmiş olsun mesajı gönderdiği belirtildi.

Başbakan Erdoğan'a gönderdiği mesajında, saldırılar sonucu çok sayıda ölü ve yaralı olduğunu büyük bir üzüntüyle öğrendiğini belirten Küçük, şunları kaydetti:

"Bu elim olay, Anavatanın acısını acısı bilen Kıbrıs Türk Halkı olarak bizleri derinden üzmüştür. Anavatan Türkiye'nin acısını bir kez daha yürekten paylaşıyoruz.

Bu acı olayda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, şehitlerimizin kederli ailelerine ve tüm Türk Ulusu'na başsağlığı, metanet ve yaralılara acil şifalar dilerim."
    
ABD Büyükelçisi Ricciardone
   
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone, Reyhanlı'da meydana gelen saldırıyı kınadı.

Ricciardone yaptığı yazılı açıklamada "Amerika Birleşik Devletleri adına, bugün Reyhanlı'da meydana gelen kanlı saldırıda hayatını kaybeden onlarca kişinin ailelerine ve yakınlarına en içten taziyelerimizi gönderiyorum. Hayatların trajik kaybının yasını tutarken, yaralıların da en kısa sürede sağlıklarına kavuşması için dua ediyoruz" ifadelerini kullandı.

ABD'nin bugün gerçekleşen hain saldırıyı kuvvetli şekilde kınadığını belirten Ricciardone, ABD'nin saldırıyı düzenleyenleri belirlemek ve yargı önüne getirmek için Türk halkının ve hükümetinin yanında yer aldığını sözlerine ekledi.
    
Patlamalar CNN'in gündeminde
    
Patlamalarla ilgili CNN'in internet sitesinde yer alan haberde, ilçenin özellikle Suriye sınırına yakınlığına ve şehirdeki Suriyeli sığınmacı sayısına dikkati çekildi.

Patlama haberlerinin, "Suriye için Yerel Koordinasyon Komitesi'nin, Esed rejimi güçlerinin Reyhanlı'ya doğru birçok bomba attığına yönelik raporlarının hemen ardından gelmesine" vurgu yapıldı.

Haberde, yaralılara ilişkin bilgiler ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun açıklamaları, Anadolu Ajansı (AA) kaynak gösterilerek verildi.

NBC ve Fox TV'nin haberinde de patlamanın sorumlularının hala bulunamadığı ama Türkiye'nin olayla ilgili Esed rejiminden şüphelendiği ifadesine yer verildi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER