ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 22:21

"Patlama yeni bir montaj sürecinden kaynaklanmış"


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gaziantep’te bir fabrikada meydana gelen patlama ile ilgili olarak, “Yeni bir montaj sürecinden kaynaklanan bir patlama.'' dedi.

        Fatma Şahin, 4. Organize Sanayi Bölgesi'nde patlamanın meydana geldiği fabrikada incelemelerde bulundu. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Şahin, kendisinin de kimya mühendisi olduğunu hatırlattı. Şahin, “Boyahanede 16 yılım geçti. Boyahanedeki basit sistemli buhar kazanlarında yüksek sıcaklık olduğu için ısı geri kazanım sistemine bütün kazan sistemlerine ilave ederiz ki çıkan buharı ısı yalıtım sisteminin içine alalım. Burası bizim en yeni organize sanayi bölgelerimizden bir tanesi. Gaziantep bir sanayi merkezi ve 100 bin çalışanıyla çok büyük bir yatırım merkezi. Bu gördüğünüz tesis daha 2 yıllık bir tesis. Buhar kazanın üzerine ısı yalıtım sisteminin montajın denemesi sırasında yani normal sistem çalışırken değil, yeni bir sistem ilave ederken muhtemelen yüksek basınç ve sıcaklık dengesinden kaynaklı bir patlamaya neden oluyor. Patlamanın sonunda da etrafında çalışan hem bu iş yerinde çalışan hem ısı kazanma sistemini yapan firmanın çalışanları hayatını kaybediyor.'' diye konuştu.

        Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile de konuyu görüştüğünü anlatan Şahin, “Teftiş Kurulu Başkanı da şu anda aramızda. Burada teknik heyet olarak, teknik ekip olarak işin neden olduğunu, bir ihmal varsa bir istismar varsa bunun bütün heyet raporları çıkacak. Şu anda başkan ve ekibi burada bu çalışıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

        Bundan sonraki süreçte neler yapılması gerektiğiyle ilgili bütün birimlerle işbirliği içinde olduklarına değinen Şahin, “Burada en temel şey yaşam hakkı ve çalışma hakkı, işçimizin yaşam hakkı. Ben yine söylüyorum iftiharla da söylüyorum 15 yıl işçilik yapmış bir kardeşiniz olarak buralarda çok dolaştım. Yaşam hakkı ve işçimizin yaşam hakkıyla ilgili her türlü tedbiri alma bunun için hem yasal mevzuatı hem uygulamaları takip etmek durumundayız. Bunu her geçen gün iyileştirerek, geliştirerek yolumuza devam ediyoruz. Bu olay, şu gördüğünüz olayda, tamamen yeni bir deneme, yeni bir test, yeni bir montaj sürecinden kaynaklanan bir patlama.'' ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER