ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 21:29

Patates işçisi: Akaryakıttan ÖTV kalksın, mazot desteği de verilmesin

Patates işçisi: Akaryakıttan ÖTV kalksın, mazot desteği de verilmesin


Geçtiğimiz yıllarda patatesten yeterli verim elde etmeyen çiftçinin bu yıl yüzü gülmeye başladı.Yapılan alternatif ürünler ve patatese konulan kota uygulamasından sonra hem patateste verim arttı hem de fiyatlarda bir artış meydana geldi. Geçtiğimiz yıllarda 20 kuruşa alıcı bulamayan ve ambarlarda çürümeye bırakılan patatesler bu yıl tarlada 80 ila 90 kuruş arasında satılıyor.

Yaşanılan artış sonrası hasat yapan ve verimle birlikte artıştan da olumlu etkilenen Şaban Demirelli, "Bu sene Allaha şükür patatesimiz çok güzel.Sıfır tarlalara ektiğimiz için verimimizde yüksek. Verim yüksek fiyatta Allaha şükür gayet güzel.80 Kuruşa falan satıyoruz şuan." dedi.

Bu süreçte de bazı sorunlar olduğunu söyleyen Demirelli, "Çiftçimizin bu seneye kadar sıkıntıdan hiç çıkmadı.Çiftçinin yüzde 80'i borç batağındaydı. Bu sene Allaha Şükür biraz çıkacak borçdan.Bizim bir isteğimiz var elektrik faturaları aydan aya kesiliyor. Bunları öderken zorlanıyoruz zaten borçlu vatandaş bizim tek isteğimiz bu faturalarımız 3 aydan 3 aya kesilsin faturalarımız." diye konuştu.

Tarlalarda tüccarlar tarafından kaldırılan patatesle birlikte çiftçinin yüzünün güldüğünü söyleyen Altunhisar Ziraat Odası Başkanı İsmail Kayaaslan, "Bizim yöremizde bu sene patatesle ilgili ilk hasat başlamış durumda.Ve çok güzel bir verim var.Şuan çiftçimizin yüzü fiyatta gülüyor.Verim biraz düşük ama 2.kırımda o düşüşü de kurtaracak." ifadelerini kullandı.

Geçen yıllara nazaran tüccarında bakış açısının değiştiğini söyleyen Kayaaslan, "Tüccarın çiftçiye yaklaşımı değişti. Bizim yöremizde daha önce ödemişin tohumu ekiliyordu ama, bu sene çiftçilerimiz Nevşehir’in kendi özel yetiştirdiği tohumu kullanmaya başladılar. Ve bunda da bir randıman söz konusu oldu." diyerek memnuniyetlerini belirtti.

Patateste kota uygulaması ve çiftçinin bazı sorunlarına da değinen Başkan, "Patates geçen yıl 12 bin ton kaldırılmışken bu yıl 8 bin ton olarak kota uygulamasına geçilmişti.Verim artışını bu çok etkiledi. Çiftçinin en büyük sıkıntısı Akaryakıt fiyatlarının yüksek oluşu. Çiftçi diyor ki uluslar arası çalışanlardan, gemilerden ÖTV alınmıyor da neden bizim çiftçiden ÖTV alınıyor? ÖTV kaldırılsın maliyet düşsün diyor. Biz çok açık söylüyoruz. Mazottan ÖTV’yi kaldırsınlar, mazot desteğini de vermesinler. Bir diğer sorun da Meram Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'nin borç ve fatura uygulamaları. Bu adamlar her ay başı fatura ödeyemez. Kimisi malını borca veriyor kimisi hasattan sonra. Bu sebepten faturalar hasattan sonra tahsis edilsin." diyerek sözlerini tamamladı.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER