ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 08:51

Paskalya Bayramı'nı buruk kutladılar

Paskalya Bayramını buruk kutladılar


Hatay’da yaşayan Hıristiyanlar, Paskalya Bayramı'nı buruk kutladı. Geçtiğimiz günlerde Suriye’de kaçırılan Şam merkezli Antakya Rum Ortodoks Patrikhanesi'ne bağlı Halep ve İskenderun Ortodoks Metropoliti Pavlus Yazıcı ile Halep Süryani Ortodoks Metropoliti Yuhanna İbrahim'den haber alınamadı. Antakyalı Hıristiyanların üzüntüsü Paskalya Bayramı kutlamalarına da yansıdı.

Antakya Ortodoks Kilisesi'nde saat 05.00 sıralarında başlayan Paskalya ayinine katılan Hıristiyanlar, kayıp Metropolitlerin bulunması için dua edip mum yaktı. Her yıl büyük coşku ile kutlanan Paskalya Bayramı'nda cemaatin üzgün olması nedeniyle Antakya Ortodoks Cemaati Vakfı'nın kararı üzerine bu yıl ayinin ardından düzenlenen kahvaltı iptal edildi.

Hazreti İsa’nın çarmıhta ölümünden sonra üçüncü gün mezarda dirildiği inanışını ifade eden Paskalya Bayramı ayinini Ortodoks Kilisesi ruhani liderlerinden Dimitri Doğum, Jan Dellüler ve Antakya Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadi Hurilgil’in yönetti. Ayinde cemaat, İncil’den bölümler okuyarak dualar etti. İlahiler söylenip mumlar yakılırken çocuklara da renkli yumurtalar hediye edildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER