ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Haziran 2014 Salı 00:01

Paşalara davullu karşılama

Paşalara davullu karşılama

Balyoz davasında tahliye edilen Korgeneral Ziya Güler ile Koramiral Lüftü Sancar, Urla'da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yakınları ve site sakinlerince davul ve zurnayla karşılandı.


Güler, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, davanın kumpas olduğunu herkesin bildiğini, bunu anlatmak için çok uğraştıklarını söyledi.

Anayasa Mahkemesi'nin bu hukuksuzluğu gördüğünü kaydeden Güler, "Anayasa Mahkemesi sadece bizi değil, Türk adalet sistemini de kurtardı. Biz üzüldük ama önemli değil. Sonuçta biz ölmek için silahlı kuvvetlere girdik. Bu ülke uğruna ölmek için ant içtik. Ancak Türk milleti, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti çok şey kaybetti" dedi.
Ülkenin kumpaslarla değil, yasa ve kurallarla yönetilmesi gerektiğini kaydeden Güler, şöyle konuştu:
"Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının hepsi harbiye mezunudur. Harbiyede subay nitelikleri olarak birinci özellik Atatürkçü düşünceye sahip olmak olarak tanımlanır ve subay adaylarından bu istenir. Dolayısıyla bütün subaylar Atatürkçü düşünceyi benimsemişlerdir. Ama bu dönemde Atatürkçü düşünceyi benimseyenler maalesef siyasi olarak görüldü. Biz siyaset yapmadık ve yapmayacağız. Ama hukukun üstünlüğü ilkesini her zaman arayacağız. Bize bu komployu yapanlardan da mutlaka hesap sorulmasını istiyoruz."
Lüftü Sancar da Türkiye için hiç güzel olmayan, milli onuru ve gururu kıran bir süreçten geçtiklerini belirterek, "İnşallah bu kara bulutlar dağılır ve ülkemiz daha aydınlık günlere doğru ilerler. O zaman bizim de durumumuz iyileşir. İnşallah ülkemizde başta yargı olmak üzere tüm devlet kurumları bir an önce olması gereken konuma gelir. Biz de batıda örneklerini sıkça gördüğümüz onurlu, gururlu uluslararasındaki yerimizi tekrar alırız" dedi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da Türkiye'de herkesin yıprandığını ama bu süreçte en çok zarar görenin devlet olduğunu savunarak, "Bu devlet 77 milyon Türkiye vatandaşının devleti. Devleti yaşatmak adaletten geçiyor. Adaletsiz yaşayamazsınız. Onun için bir an evvel diğer davalardan da arkadaşların özgürlüklerine kavuşmasını ve memlekete adaletin gelmesini istiyorum" diye konuştu.
Site sakinleri tarafından davul ve zurna ile karşılanan Güler ve Sancar, harmandalı oynadı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER