ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 22:42

"Partide ki aykırı fikirler özgürlükten kaynaklanıyor"


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sencer Ayata, son günlerde partide ki aykırı fikirlerin özgürlükten kaynaklandığını belirterek, ''Belli milletvekilleri partide de özgürlük atmosferi olduğu için arkadaşlarımız fikirlerini söylüyorlar. Aslında bu fikir söylemek keşke bütün partilerde bu açıklıkla mümkün olsa, konuşulabilse... CHP'nin gövdesi, yüzde 95'i son derece sağlam, genel başkanın çizdiği doğrultuda, önemli meselelere yönelik politikalar ortaya koymaktadır, yol izlemektedir.'' dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sencer Ayata ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, Bursa Gazeteciler Cemiyeti (BGC) tarafından bu yıl 7. düzenlenen ''Aydınlarla Yüz Yüze Söyleşisi''ne katıldı. BGC Basın Kültür Sarayı Uğur Mumcu Sahnesi'nde düzenlenen söyleşi öncesinde basın mensuplarını sorularını yanıtlayan Ayata ve Başesgioğlu, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gazetecilerin son günlerde CHP'de İzmir milletvekilinin açıklamasından sonra yenilikçiler ve gelenekçiler gibi bir tartışmanın yaşandığına dair soruya CHP'li Sencer Ayata şu cevabı verdi: ''Partide bir kaos yaşanması söz konusu değildir. CHP ile ilgili durum olduğu zaman medya pireyi deve yapma noktasında çok usta. Ama başka yerlerde deve düzeyindeki olaylar var, onlar hemen pire yapılabiliyor. Bu bu olayda da bunu yaşadık."

CHP'nin eski kökleri ve gelenekleri olduğunun altını çizen Ayata, şöyle devam etti: ''Karşımızda yeni bir durum var. CHP bunun da değerlendirmesini yapmaktadır. Belli milletvekilleri partide de özgürlük atmosferi olduğu için, milletvekilleri bizim partide bir baskı altında değildir. Her yerde her platformda ister partinin yönetici organları, istek parti meclisi olsun son derce canlı tartışma ortamıdır. Bu genel başkanın liderlik üslubu ile de ilgili, hiç bir zam tartışan bir kimsenin sözünü kestiğini ben üç senedir görmedim. Onun için arkadaşlarımız fikirlerini söylüyorlar. Aslında bu fikir söylemek keşke bütün partilerde bu açıklıkla mümkün olsa, konuşulabilse." dedi.

Türkiye'de bu kadar önemli konu varken milletvekillerinin sesini kesip oturmalarının beklendiğini aktaran Sencer Ayata, bu kapsamda CHP'de bölünme, parçalanma olmadığını belirtti. Bu konuda da milletvekillerinin belli konularda fikirlerini söylediğine değinen Ayata; "Kendi aralarında da tam olarak anlaşamamış arkadaşlar vardır ancak, CHP'nin gövdesi, yüzde 95'i son derece sağlam, genel başkanın çizdiği doğrultuda, önemli meselelere yönelik politikalar ortaya koymaktadır, yol izlemektedir.'' şeklinde devam etti.

Tartışmaların büyütülecek bir tarafı olmadığının altını çizen CHP Genel Başkan Yardımcısı Sencer Ayata, sözlerini şöyle tamamladı: ''Zaten kısa bir süre önce CHP'nin 81 il başkanının ortak görüşüyle, partimizin nerede durduğu ortaya konmuştur. Bunlar her partide olur. Keşke iktidar partisi içerisinde de böyle canlı tartışmalar olabilse''

BAŞESGİOĞLU'DAN İMRALI SÜRECİ DEĞERLENDİRMESİ: BU YOL, YOL DEĞİLDİR

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu ise İmralı sürecini değerlendirdi.
"Bu yol, yol değildir" diyen Murat Başesgioğlu, "Biz parti olarak bu sözde İmralı sürecinin Türkiye'nin geleceği adına hayırlı neticeler vereceğine inanmıyoruz. Bir terör örgütünün muhatap olarak alınması, müzakere ve meşruiyet arayışlarına cevap verilmesi terörle mücadelede bizi son derece başarısız bir noktaya getirir." dedi.

'Analar ağlamasın, şehitler olmasın' sloganına karşı olmadıklarının altını çizen Başesgioğlu, "Amenna buna karşı çıkmak mümkün değil, ama bu sorunlar nasıl çözülecek? Bunun karşılığında Türkiye'nin üniter yapısından, milletimizin devletimizin birlik ve beraberliğinden verilen ödünler nedir. Yani bu sorunu çözelim derken Türkiye'yi çözmek gibi bir tehlike ile karşı karşıyayız. Onun için bu sürecin Türkiye'nin geleceğine fayda sağlayacağına inanmıyoruz'' şeklinde konuştu.

Bundan vazgeçilerek konunun TBMM düzleminde bir devlet politikası ile çözülmesi tavsiyesinde bulunan Murat Başesgioğlu, "Adı milli birlik beraberlik projesi olsa da bizi ayrışmaya götüren bir hadisedir. Hele son günlerde TBMM'de yapılan konuşmalar bu parçalanmış tabloyu ortaya koymakta. Bir milletvekili bir başkasına; 'Siz Diyarbakır'a ancak abdest alarak gidebilirsiniz' diyebiliyor. Bir başkası bu ülkenin asli unsurlarına, öz evlatlarına 'Kafkasya'dan gelenler, Boşnaklardan gelenler bağcıyı kovuyor' gibi yaralayıcı ifadeler kullanması bu sürecin bizi getirdiği parçalanmış tabloyu ortaya koymakta. Bu yol, yol değildir." şeklinde konuştu.

Daha sonra BGC Başkanı Nuri Kolaylı'nın açılış konuşmasının ardından Aydınlarla Yüz yüze söyleşisi başladı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER