ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 22:36

Paris'te polis şiddetine protesto


Fransa'nın başkenti Paris'in Argenteuil banliyösünde, Fransız polisinin peçeli bir kadına kimlik kontrolü sırasında uyguladığı "şiddet" protesto edildi.

Argenteuil Belediyesi önünde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, Müslüman kadınlara yönelik şiddetin durdurulmasını talep ederek belediye başkanını istifaya çağırdı.

Burada okunan bildiride, Müslüman ve özellikle tesettürlü kadınlara şiddet uygulandığı belirtildi. 17 yaşındaki lise öğrencisi Sofya ile 21 yaşında hamile olduğu vurgulanan Leyla'nın tesettürlü oldukları için dazlakların saldırısına uğradığına işaret edilen açıklamada, son kurban Rabia'nın da polis şiddetine maruz kaldığı aktarıldı. Saldırıların ırkçı ve İslam karşıtı olduğu ifade edilerek, olayların sorumlusu olarak gösterilen Belediye Başkanı Philippe Doucet'nin istifası istendi.

Gruba hitaben konuşan Belediye Başkanı Doucet ise polisin şiddet uygulamadığını ve yapılan işlemin normal olduğunu söylemesi üzerine göstericilerin tepkisiyle karşılaştı. Bu sırada kalabalıktan atılan kağıt ve pet şişelerden bazıları Doucet'e isabet etti. Bugüne kadar Argenteuil'de ırkçı saldırı olmadığını savunan Doucet, polisler hakkında yapılan suç duyurusu kapsamında işlemlerin başlatıldığını kusuru olan personelin cezalandırılacağını söyledi.

Doucet'in konuşmasının ardından belediye binasına girmek isteyen göstericilerle güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Fransa Magribli Çalışanlar Birliği üyesi Samir Djamel Sammah, Argenteuil'de son iki hafta içinde Müslüman kadınlara yönelik çeşitli saldırıların olduğunu belirterek, son saldırının Fransız polisi tarafından yapıldığını ileri sürdü. Birkaç gün önce akşamüstü yürüyerek evine giden peçeli bir kadının polisler tarafından durdurulduğunu dile getiren Sammah, şöyle konuştu:

"Yüzü peçeyle örtülü Rabia isimli kadın yanında üç çocuğu ile evine giderken üç polis tarafından önü kesiliyor ve kimlik kontrolü yapılmak isteniyor. Kadın kimliğini gösterdikten sonra yüzünü açması isteniyor. Kadın itiraz edince 'seni gözaltına alırız' diye tehdit ediliyor. Bunun üzerine yüzünü açmayı kabul eden kadından başındaki örtüyü tamamen çıkarması isteniyor. Rabia, bunu kabul etmeyince şiddet uygulayarak çocuklarıyla birlikte gözaltına alınıp karakola götürülüyor."

Sammah, olayın duyulmasının ardından kadının yakınlarının bilgi almak için karakola gittiğini, ancak polisin kalabalığa orantısız güç kullanarak, biber gazı sıktığını söyledi. Sammah, bu sırada salıverme işlemleri yapılan Rabia'nın da şiddetten ve biber gazından etkilendiğini aktardı.

Polisin bu uygulamasının tamamen ırkçı ve İslam karşıtlığından kaynaklandığını belirten Sammah, polislerin cezalandırılması için konuyu İçişleri, Adalet bakanlıkları ile Ulusal Meclis'e taşıyacaklarını ve olayın örtbas edilmesine izin vermeyeceklerini kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER