ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 15:11

Paris'te hava kirliliği


Fransa'nın başkenti Paris'te bir süredir etkili olan hava kirliliği nedeniyle geçilen tek plaka uygulaması, trafiği yarı yarıya azaltırken, kurala uymayan sürücülere ceza kesiliyor.
Tek ve çift plaka uygulamasını denetlemek için 700 ilave polis görevlendirildi. Öğleden sonraya kadar tek plaka uygulamasına uymayan yaklaşık 4 bin sürücüye ceza kesildi. Bu kurala uymayan sürücülere 22 ile 90 Avro arasında değişen ceza kesiliyor.
Tek-çift plaka uygulaması yüzünden sabah saatlerinde başkent merkezinde ve çevre yollarında yaşanan trafik sıkışıklığı ve uzun kuyruklar azaldı.
Paris ve çevre yollarında sabah saatlerinde ortalama 130 kilometreye ulaşan kuyruk, 87 kilometreye düştü.
Fransa'da en son 1997 yılında hava kirliliği alarmı yüzünden trafikte tek-çift uygulamasına gidilmişti.
-Toplu taşım ücretsiz-
Hava kirliliğinin artmasıyla birlikte toplu taşıma araçlarından ücret alınmazken belediye, bu uygulama yüzünden günde 4 milyon avro tutarında zarar ettiğini açıkladı.
Başkentte tek plaka uygulaması elektrikli, hibrit, taksi, ticari ve kamu taşıtları ile birlikte 3 kişiden fazla yolcu taşıyan araçlar için geçerli değil.
Son yıllarda internet üzerinden yayılan ortak araba kullanımı uygulamasına yönelik talebin de tek plaka uygulaması yüzünden yüzde 90 artış gösterdiği bildirildi. Yine tek plaka uygulaması yüzünden kiralık otomobillere yönelik talep de önemli ölçüde artış gösterdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER