ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 22:49

Paris'te Avrupa Akdeniz Tarımı Konferansı


Fransa'nın başkenti Paris'te 51.Uluslarlarası Tarım Fuarı dolayısıyla Avrupa Akdeniz Tarımı başlıklı uluslararası bir dizi konferans düzenlendi.

Fuarın devam ettiği Porte de Versailles Sergi Salonu'nda düzenlenen konferansın bugünkü ayağında "Akdeniz Etiketine Doğru; Güney ve Kuzey için Sorunlar ve Modeller" başlıklı çalıştayda, Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) Başkanı Yavuz Tekelioğlu konuşma yaptı.

Tekelioğlu, Akdeniz'de üretilen tarım ürünlerinin tek etikette toplanmasının kültürel miras konusunda bilinç oluşturacağını ifade ederek, Akdeniz etiketinin tarım faaliyetlerine de hız vereceğini söyledi.

Akdeniz etiketi uygulamasının beraberinde birtakım sorular da doğuracağına dikkati çeken Tekelioğlu, etiketin hangi kurum tarafından verileceğinin ve hangi mekanizma tarafından denetleneceğinin önemini vurguladı.

Tekelioğlu, Gaziantep baklavasının, yakın tarihte, Avrupa Birliği (AB) tarafından tanınmış ilk Türk coğrafi işaretli ürün olduğunu anımsatarak, AB'ye 2009'da yapılan başvurunun 2013'te ancak sonuçlandığını, AB'nin bu konuda çok titiz çalıştığını dile getirdi.

Çalıştayın sonunda Tekelioğlu, katılımcılara, Gaziantep baklavası ikram etti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER