ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mayıs 2013 Salı 09:54

Parayı balık temizliğinden kazanıyorlar

Parayı balık temizliğinden kazanıyorlar

Balık temizleme korkusu ekmek kapısı oldu. Satılan balıkları temizleyenler bazen günlük 60 liraya kadar kazanç elde ediyor.


Balık temizleme işini yapanlar, çalıştıkları işletmelerin ihtiyacını karşılarken müşterilerine de kolaylık sağlıyor. Özellikle ev kadınlarını balık temizleme derdinden kurtarıyorlar. Bu çalışmada ise alınan para müşterinin gönlünden kopan bahşişler. Alınan bahşişler balık sezonunda günlük kişi başı 60-70 liraya kadar çıkıyor. Sezon dışındaki dönemlerde bu rakam 25-30 lira oluyor.

Sedat Aktan ve İbrahim Çekin, ailesinin geçimini sağlamak için bu işte yaz-kış demeden çalışanlar arasında. İstanbul Balıkçısı’nda balık temizleme işi yapan Aktan ve Çekin, dondurucu soğuklarda çalışırken çok zorlandıklarını söyledi. Arkadaşlarının kendilerine ‘çılgın temizleyiciler’ şeklinde hitap ettiklerini belirten Sedat Aktan, balık sezonunda kişi başı günlük 350-400 kiloya varan miktarda balık temizlediklerini vurguladı. İşi ile bilgiler veren Sedat Aktan şunları söyledi, “Balık temizleme işimiz balık sezonunda oldukça yoğun sürüyor. İşlerin yoğun olduğu kış aylarında soğuktan ellerimiz resmen donuyor. Kışın emeğimizin karşılığını alıyoruz. Yaz döneminde ise işler sezonuna göre oldukça düşük olduğu için kazancımızda o oranda azalıyor. Bazen 40-50 kiloluk bir yayın balığını temizlediğimiz gibi hamsi gibi küçük balıkları da temizlediğimiz oluyor. Yaz döneminde daha çok alabalık, çipura gibi kültür balıklarını temizliyoruz.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER