ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ekim 2014 Cuma 14:25

Paralel yapının hedefi MHP

Paralel yapının hedefi MHP

2009'da MHP lideri Bahçeli kurultayı kazanınca Paralel Yapı parti içinde örgütlenmeye başladı.


Devletin kritik kurumlarına sızarak hükümete darbe girişiminde bulunan Paralel Yapı'nın MHP'ye de sızmaya çalıştığı ortaya çıktı.

Paralel Yapı, 2009 kurultayında Bahçeli yönetiminin tekrar kazanmasının ardından, düğmeye bastı. Üst kurul delegelerini ele geçirmek için Anadolu'da teşkilatlara sızmaya çalıştı. Böylece il ve ilçe yönetimleri ele geçecek, büyük kurultayda genel başkan ve MYK'yı seçecek üst kurul delegelerini belirleme şansı bulunacaktı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de doğruladığı paralel operasyon 2012 kongresi öncesi, Genel Başkan ve Merkez Yönetim Kurulu (MYK)'nu belirlemek için yapıldı. 2010-2011'de yaşanan bu gelişmeler sonrasında ise MHP'nin o dönemdeki yönetimine karşı kaset komploları gündeme geldi.

MHP lideri Bahçeli, partisinin grup toplantısı sonrasında gazetecilerin soruları üzerine "Böyle bir deneme yapılmaya kalkışılmış ancak başarılı olmamıştır" demişti. Konunun ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

5 yıl önce MHP'nin ilçe ve il teşkilatlarına özellikle büyük Anadolu şehirlerinde paralel yapıya yakın isimler kaydolmaya başladı. Üye kaydındaki olağandışı artış üzerine parti merkezi geniş çaplı bir inceleme başladı. İlçe ve il kongrelerinde etkili olmaya çalışan kişilerin, "bazı yerlere angaje olduğu, paralel yapı ile ilişkileri bulunduğu" bilgisine ulaşıldı.

Partiyi merkezde tutmak isteyen yönetim "Bir yerlere angaje olmayı" diyerek önlem alınmasını istedi. Parti teşkilatlarında temizlik başlatıldı. Teşkilatların feshedilmesine kadar giden önlemler devreye konuldu. İncelemelerde, 'Paralel Yapı'nın asıl hedefinin 'üst kurul delegeleri'ni, böylece parti genel başkanı ve en üst düzey yetkili kurulu olan MYK'yı belirleyebilmek olduğu anlaşıldı. Paralel Yapı amacına ulaşabilseydi, 2012'deki kurultayda üst kurul delegelerine sahip olacak, Devlet Bahçeli ve ekibinin seçimine müdahale edebilecekti. 

HAYATLAR GÖRÜNTÜLENDİ

MHP, Paralel Yapı'nın sızmasını engelledi ancak 2011 seçimleri öncesinde aldığı önlemler, genel seçimlerde ise büyük sıkıntı yaşamasına neden oldu. Partiye, 2011 Haziran seçimlerinde kaset komploları yapıldı. Parti yönetimindeki bazı isimlerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerle, siyasi komplolar gündeme geldi. Partiyi gözetleyen ve dinleme yaptığı iddia edilen araçlarla ilgili tespitler de Cumhuriyet Savcılıklarına sunuldu. Davalar halen sürüyor. 

Kaynak: Sabah

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER