ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Ekim 2014 Salı 09:20

"Paralel yapı"da 7 tahliye

"Paralel yapı"da 7 tahliye

Antalya’da ’Paralel Yapı’ operasyonu kapsamında tutuklanan 7 rütbeli polis, avukatlarının bir üst mahkemeye itirazı sonucu tahliye edildi.


Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından ’Paralel yapı’ iddialarına yönelik 29 Eylül’de düzenlenen operasyonda gözaltına alınıp tutuklanan 7 rütbeli polise tahliye kararı çıktı. Tutuklu polisler 2. sınıf Emniyet Müdürü Yavuz Bölek, 3. Sınıf Emniyet Müdürü Bülent Elaldı, 4. Sınıf Emniyet Müdürü Gökhan Tayuk, Komiser İsa Yıldırım, Komiser Asım Demirel, Komiser Rüştü Çetinkasap, Komiser Şenol Oral’ın avukatlarından Osman Yengil’in itirazını görüşen 3. Sulh Ceza Mahkemesi, polislerin tahliyesine karar verdi.

Akşam saatlerinde tahliye kararını öğrenen aileler ve onlara destek amacıyla gelen gönüllüler, Antalya L Tipi Cezaevi’ne geldi. Tahliye kararı çıkan 7 rütbeli polis saat 23.30 sıralarında tahliye edildi. Tahliye edilen polisleri aileleri ve yakınları cezaevi çıkışında sevinçle karşıladı.

Serbest kalan 3. Sınıf Emniyet Müdürü Bülent Elaldı cezaevinde bir hafta misafir edildiklerini belirterek adaletin yerini bulduğunu söyledi.

Bülent Elaldı, “Özellikle vatan millet denildiğinde gözleri ıslanan, burunları sızlayan Türk evlatları olarak bunca yıl gece gündüz işimizi yaptık. Hiçbir hukuksuz iş ve işlemin içinde olmadık. Bize bu süreçte hiçbir somut delil gösterilmedi. Burada bir hafta misafir edildik. Sonucunda adalet yerini buldu. Mutluyuz. Bundan sonra da yeni görevler verilirse milletimiz için bihakkın yerine getirmeye hazırız. Allah var, gam yok.” dedi. Tutuklu kaldığı sürede babasının görevde olduğu söylenen 8 yaşındaki Fatih E. ise “Çok mutluyum. Adalet yerini aldı sonunda. Yüzlerce tanıdık, tanımadığımız kişi uzak yollardan geldi buraya. Herkese teşekkür ederiz” dedi.

Avukat Osman Yengil ise, tutuklama kararının somut vakıa ve suç delili olmadan, varsayımla gerçekleştirildiğini savundu. Müvekkillerine yöneltilen suçlamalarla ilgili tüm ısrarlarına rağmen, somut delil gösterilemediğini ileri süren Yengil, “Gösterilen tek belge müvekkillerimizin kanun çerçevesinde, mahkeme kararıyla yapmış oldukları faaliyetlere ilişkin faaliyetleri. Ceza kanunda bir mahkeme kararından dolayı uygulanmış olması hukuka uygunluk sebebidir. Suç çıkmaz bundan. Bir devlet görevlisinin mahkeme kararını uygulamasından daha tabi bir görevi olmaz. Aksi takdirde suç oluşur. Mahkeme kararını uygulamaktan dolayı suçlanmaları, bunun baştan bir garabet olduğu ortadadır” diye konuştu.

(İHA)
KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER