ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Kasım 2014 Pazartesi 11:28

Papaların Türkiye’yi aynı tarihte ziyaretinin sırrı!

Papaların Türkiyeyi aynı tarihte ziyaretinin sırrı!

Ziyaretlerin aynı tarihlerde yapılmasının sırrı ise ‘30 Kasım’ ve ‘1964’ tarihlerinde gizli.


Papa Francesco’nun 28-30 Kasım tarihleri arasında Türkiye’ye yapacağı ziyaret, kendinden önceki papaların Türkiye ziyaretiyle aynı tarihlere denk geliyor. Ziyaretlerin aynı tarihlerde yapılmasının sırrı ise ‘30 Kasım’ ve ‘1964’ tarihlerinde gizli.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olan Papa Francesco, 28 Kasım’da Ankara’ya gelecek. Papa, Ankara’daki temaslarının ardından 29-30 Kasım'da İstanbul’da bir dizi temaslarda bulunacak. Selefi Papa 16. Benedict 8 yıl önce 28 Kasım 1996’da, Papa II Jean Paul de 35 yıl önce 28 Kasım 1979'da Türkiye’yi ziyaret etmişti. Ziyaretlerin aynı tarihlere denk gelmesinin sebebi; 30 Kasım'ın Fener Rum Patrikhanesi'nin kurucusu olarak bilinen Aziz Andreas Yortusu olması.Patrikhane yetkililerinden edinilen bilgiye göre; İstanbul Rum Patriği Athenagoras ile Papa 6. Paul, 5 Ocak 1964'te Kudüs Zeytin Dağı’nda bir araya geldi. Buluşmanın ardından Katolik ve Ortodoks kiliseleri arasındaki buzlar eridi. Kilise liderlerinin tarihi anlaşmasıyla sevgi ve inanç ilkeleri olarak diyalog süreci başladı. Söz konusu karşılıklı ziyaretler gerek Başpiskopos başkanlığında heyetler tarafından, gerekse kilise liderleri başkanlığında (Papa) anlaşılan tarihlerde Vatikan’dan İstanbul’a, İstanbul’dan Vatikan’a gerçekleşiyor.

Bu çerçevede papaların Türkiye’ye ziyareti, Rum Patrikliği kurucusu olduğuna inanılan Aziz Havari Andreas yortusundan (kutsal hafta) dolayı 29-30 Kasım tarihlerine denk geliyor. Bu yıl da Papa Francesco, rastgele seçilmiş bir tarihte değil, özelikle Aziz Havari Andreas yortusu günlerini tercih ederek Türkiye'ye geliyor.belirtiliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER