ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 14:07

Pamukkale'ye ziyaretçi akını


UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Pamukkale'yi 2013 yılının 9 ayında 1 milyon 406 bin 131 turist ziyaret etti.
Termal suların oluşturduğu görsel zenginliğe sahip Pamukkale, her geçen yıl ziyaretçi sayısını arttırıyor. Eylül ayında 194 bin 374'ü yabancı 235 bin 16 ziyaretçiyi ağırlayan Pamukkale'yi 9 ayda ziyaret edenlerin sayısını 1 milyon 406 bin 131'e ulaştı. Geçen yılın aynı dönemde 1 milyon 317 bin 349 olan ziyaretçi sayısının bu yıl yüzde 7,4 artış gösterdiği bildirildi.
Denizli Valisi Abdülkadir Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Pamukkale'nin sadece Türkiye için değil dünya için önemli bir değer olduğunu, 25 yıl önce "UNESCO Dünya Mirasları" listesine alındığını belirtti. Pamukkale'yi geçen yıl 1 milyon 600 bin kişinin gezdiğini kaydeden Demir, bu yıl ziyaretçi sayısının 1 milyon 800 bine ulaşmasının beklendiğini söyledi.
Termal kaynakları ve görselliğiyle ön plana çıkan Pamukkale'nin daha bir çok güzelliğe sahip olduğunu ve çok iyi korunduğunu dile getiren Demir, "Biliyoruz ki Pamukkale'de Hierapolis antik kentinde ziyaret edilecek çok özel yerler daha var. Özellikle St. Philippe'in burada mezarı ve kilisesi var. Burada çok önemli çalışmalar yapıldı. Cehennem Kapısı'nda bu yıl çok önemli çalışmalar yapıldı. Türkiye'nin en büyük nekropolü, yani antik mezarlığı Hierapolis antik kentinde. Bu yıl orada da çok önemli çalışmalar yapıldı, buraları da turistlerin ilgisini çekiyor" dedi.
-Antik havuz ilgi odağı
Pamukkale ziyaretçilerinin tercihleri arasında "antik havuz"un ön plana çıktığına dikkati çeken Vali Demir, bu yılın ilk 9 ayında antik havuzu ziyaret edenlerin sayısının geçen yıla göre yüzde 26 artarak 313 bin 889 kişiye ulaştığını belirtti.
Yaz-kış 35 derecedeki ısısıyla dikkatleri çeken ve "Kleopetra Güzellik Havuzu" olarak da bilinen termal havuzda, M.S. 7. yüzyılda meydana gelen depremde yıkılan sütünlar bulunuyor.
Turizm Haftası ve bazı özel günlerde Pamukkale ve antik kentte girişlerden ücret alınmadığını, bu dönemlerde günde yaklaşık 40 bin ziyaretçiyi ağırladıklarını belirten Vali Demir, Kurban Bayramının 3. günü de girişlerden ücret alınmayacağını bildirdi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER