ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mart 2014 Pazar 17:05

Palandöken'de karton kızaklar yarıştı

Palandökende karton kızaklar yarıştı


Erzurum Palandöken Dağı'nda ilk kez karton kızak yarışması düzenlendi. Yarışmaya Amerika, Kanada ve Türkiye'den toplamda 37 kişi yarıştı. Yarışların en ilginç tasarımı ise tank, ejderha ve taş devri araçlarıydı.

    Erzurum'da karton kızaklar yarıştı. Kurak ve yağışsız bir kışın yaşandığı Türkiye'de Palandöken Dağı'ndaki otellerde suni kar pistleri kayakseverlerin kayak yapmasına olanak sağlıyor. Xanadu Otel pistinde birbirinden ilginç tasarımlı ve tamamı kartondan yapılan kızaklar görsellikleriyle ilgi topladı. Amerika, Kanada ve İsveç'in yanı sıra çok sayıda Erzurumlu ile yerli turist karton kızakları ile kazanmak için kıyasıya yarıştı. 100 metrelik parkurda birinci gelmek için yarışan kızak kartonların çok azı final çizgisine ulaşmayı başardı. Bu sırada kızaklardan düşenler ya da kızakları sürtünme nedeniyle yırtılanların oluşturduğu görüntü ise tam bir seyirlikti. Yarışmanın en ilginç tasarımı ise Atak kulübü üyelerinin aynı isimle 2 günde yaptıkları tanktı. Start çizgisine güçlükle çıkartılan karton tank yine 45 derece eğimli pistten güçlükle inmeyi başardı.

Xanadu Otel Müdürü Murat Altuğ Kargı, Türkiye'de ilk kez karton kızak yarışmasına ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Altuğ, yarışmaya çeşitli ülkelerin yanı sıra Erzurumluların da katılmasının sevinç verici olduğunu kaydetti. Kargı, ilk üçe giren yarışçıların çeşitli hediyeler ve kupa ilçe ödüllendirileceğini ifade etti.

    Organizasyon Müdürü Kanadalı Matthew Braun, Türkiye'de ve Erzurum'da ilk kez karton kızak yarışması düzenlediklerini ve belirtterek "Kanada'da 25 yıldır karton kızak yarışları düzenleniyor. İlkini Türkiye'de ve Erzurum'da gerçekleştirmekten sevinçliyiz." diye konuştu.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER